12 от 30 проби на кърлежи в русенска лаборатория излизат положителни за наличието на бактерия, която причинява Лаймска болест. В този случай, пациентите задължително се насочват за консултация при специалист, който да назначи адекватно лечение.
Според микробиолога д-р Йолета Гарванска, за да се предаде инфекцията на човек, е необходимо поне 48 часа кърлежът да е смукал кръв, пише БГНЕС.
При положителна проба от кърлеж, каквото се оказа едно от днешните изследвания в лабораторията, е необходимо ухапаният човек да се консултира с инфекционист.
Инфекцията протича бавно, като инкубационният период може да бъде един-два месеца. Ако не се лекува навреме, може да се стигне и до усложнения на сърдечно-съдовата и централната нервна система.
Д-р Гарванска съветва пациентите да не се опиват да вадят сами кърлежите, особено ако нямат опит, а да отидат при специалист в лечебно заведение, дежурен кабинет или при общопрактикуващия си лекар.
От началото на годината около 150 пациенти са се изследвали за Лаймска болест в лабораторията, за проследяване на състоянието си след ухапване от кърлеж.