Археолози от Регионалния исторически музей – Русе се включиха в Националната научна конференция, организирана от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Конференцията беше посветена на две значими годишнини – 30 години от създаването на специалността „Археология“ и 25 години от основаването на катедра „Археология“.
Тридневният форум започна с юбилейна сесия, а в следващите дни участниците представят резултати от археологически проучвания, проведени в различни региони на страната, като акцентът е поставен върху последните открития.
Представителите на Регионалния исторически музей – Русе ще споделят свои постижения от последните археологически сезони. Главен асистент д-р Върбин Върбанов ще представи доклад, посветен на жетони за настолни игри, открити при разкопки на Сексагинта Приста, както и съвместно изследване с д-р Михаела Томанова за предримски монети, намерени във Велико Търново.
Д-р Румяна Йорданова ще анализира инвентара на къснохалколитните сгради, подчертавайки тяхното социално-икономическо значение, докато археологът Светлана Великова ще сподели резултати от проучванията на западната част на Средновековния град Червен, обхващащи периода 2017–2023 година. Деян Драгоев ще представи открит храм от римската епоха в местността Манастира край село Широково, област Русе.
Научната стойност на тези открития подчертава богатото културно наследство, съхранено в региона. Един от впечатляващите артефакти е златен пръстен от XIV век, открит в олтарната част на църква №16 в Средновековния град Червен – свидетелство за майсторството и богатството на епохата.