Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев обяви, че в понеделник ще заведе дело за клевета срещу Пламенка Димитрова – жената, подала сигнал срещу кмета на Варна Благомир Коцев в Антикорупционната комисия.
„Въпросната госпожа казала, че ѝ е искан подкуп, след което нещо от този подкуп щяло да стигне до мен. В понеделник ѝ завеждам дело за клевета. Ще я осъдим и наистина ще финансираме партията с тези пари“, заяви Василев в ефира на предаването „На фокус“.
Пламенка Димитрова твърди, че ѝ е искан подкуп във връзка с обществена поръчка, свързана с община Варна. Според Василев, тези обвинения са се появили едва след като тя е загубила поръчката, което вече е било потвърдено от КЗК и окончателно от ВАС.
„След като КЗК и ВАС са потвърдили, че е загубила поръчката, изведнъж се сетила, че някой ѝ е искал подкуп“, коментира Василев. Той нарече задържането на кмета Коцев „неправомерно“ и добави, че обвиненията на Димитрова са „лъжа“.
Председателят на ПП определи случая като политическа репресия, като се позова и на официалната позиция на групата „Обнови Европа“ в Европейския парламент.
На въпрос дали ПП търси европейска подкрепа, Василев отговори:
„Не ПП, всички българи имат нужда от европейска подкрепа.“
Асен Василев изрази пълна увереност в невинността на кмета Благомир Коцев.
„Не общувам с него често – последно се чухме покрай бюджета на Варна. Но от това, което виждам в публично известната част на показанията, те просто не правят логически смисъл. Няма как да те изнудват за 15%, като си загубил поръчката“, заяви той.
Василев категорично отрече да е поставял условия за връщане на пари с цел финансиране на партията:
„Ако вярвахме, че така трябва да се правят нещата, нямаше да падне правителството на Кирил Петков.“
