България осъмна със скръбна вест! Почина легендарен алпинист.
Легендарният алпинист Дойчин Василев е починал на 80-годишна възраст.
Смъртта на Василев е настъпила още на 7 декември в болница след прекаран мозъчен инсулт, а поклонението пред Дойчин Василев ще бъде на 14 декември, събота.
Легендата Дойчин Василев е участник в трите национални хималайски експедиции (Лхотце 1981 г., Еверест 1984г. и Анапурна 1989г. ) и има в кариерата си изкачвания на 5 осемхилядника, макар това на Шиша Пангма (8027 м) през 1999 г., заедно с д-р Карина Сълова, да не е признато от международните статистики, тъй като двамата достигат централния купол (8008 м), а не главния връх (8027 м).
Василев изкачи също така Даулагири (8167 м) през 1995 г., Еверест (8848 м) през 1997 г., Макалу (8463 м) през 1998 г. и Чо Ойю (8188 м) през 1999 г.
„Днес научих, че внезапно ни е напуснал един от най-изявените български алпинисти Дойчин Василев. През годините, в които работих в БНТ – имах шанса да си сътруднича с Дойчин за популяризирането на българските постижения в Хималаизма, чрез неговите филми , които бяха посветени на това вечно предизвикателство – Човекът и високата планина“, пише Иван Попйорданов, бивш директор на Българската национална телевизия.
Дойчин Василев е роден на 12 юни 1944 г. в село Кумарица, днес квартал на град Нови Искър, предградие на София. Завършва висше образование – инженер полиграфист, в Лайпциг (Германия). Бил е преподавател в тогавашния техникум по полиграфия и фотография „Юлиус Фучик“, а след това работи в полиграфични фирми, дори и в един период в МВнР, като съветник на министър Соломон Паси.
Той е участник и в експедицията на остров Ливингстън в Антарктида през 2005 г., където се провежда топографското проучване „Тангра“.
Освен това Василев бе запален фотограф и кинодокументалист. Автор е на четири филма „Джомолунгма“ (1997), „Макалу“ (1998), „Манаслу“ (1999) и „Бели мечти“ (2001), има и няколко фотоизложби.
Поклон пред светлата му памет! Мир на душата и светъл път в безкрая!
