Изчисленията на синдиката показват, че ако в страната се въведе така нареченият универсален базов доход за тези хора, ще са необходими над 7 милиарда лева на година. Става въпрос за позната от други страни държавна програма за месечно плащане, което замества заплатата или обезщетението за безработицата на гражданите, без да се изисква те да работят.
От синдиката посочват, че заетите в земеделието у нас през 2010 г., например, са били 1,3 милиона души, докато през 2020 г. те са 233 000, което е спад от 81%. Ако всички 600 000 души в активна възраст в страната, които са без работа или работят в черния сектор, бъдат включени в програмата и се предлага базов доход от 1 000 лева на месец, то месечно ще са необходими 600 млн. лева, а на година – 7,2 млрд. лева.
Сумата ще представлява 3,5% от БВП за 2024 г. Ако се приеме, че базовият доход трябва да покрива основни разходи за живот от 1 500 лв. на месец, то на година ще са необходими почти 11 милиарда лв. Според синдикалистите това е непостижимо в близко бъдеще, освен ако рязко не нарасне данъчната тежест с поне 10-15%, предава Нова.
В анализа на КТ „Подкрепа“ се подчертава, че универсалният базов доход може да се прилага първоначално единствено за най-засегнатите социални групи, и то при условие, че сумата не е по-голяма от минималната заплата.