Министерство на икономиката и индустрията разполага с правна дирекция, в която към момента работят близо 20 юристи. Въпреки това предишният министър Богдан Богданов сключил 4 договора за правна помощ с една и съща адвокатска кантора, с която е уговорил хонорари за над 1,7 милиона лева. Правната дирекция на министерството е държана настрана от въпросните дела и не е участвала в тях.
Това стана ясно в петък при изслушването на сегашния министър Петко Николов в парламента.
Въпросната адвокатска кантора завела 6 съдебни дела, по които от бюджета са изразходвани над 5,6 млн. лв. само за държавни такси. В договорите за правна помощ са уговорени и допълнителни хонорари от 830 000 лв., които се дължат на избраното адвокатско дружество. Сумите са дължими след успех на първа инстанция, без да е договорено условие, че първоинстанционното решение следва да е влязло в сила в полза на министерството, пише „24 часа“.
Това поставяло министерството на икономиката в ситуация да дължим плащания в огромни размери към избраната от предходния министър адвокатска кантора, въпреки обстоятелството, че решението на първоинстанционния съд се обжалва пред по-висша инстанция. Според юристи обаче дали има безстопанственост в решението, с което се аутсорсва правната дейност на министерството на икономиката през частни адвокатски дружества за милиони левове, може да каже прокуратурата.
Нов договор между държавното предприятие „Ел Би Булгарикум“ и японската компания „Мейджи“ се очаква да се подпише през септември или октомври.
„Ако действително нещата вървят добре, може би към края на септември или началото на октомври, ние ще имаме нов договор за новата производствена база, за новите щамове, което ще бъде гаранция за едно изключително печелившо развитие на това предприятие с оглед договора, който с „Мейджи“ ще подпишем след това“, каза министърът.
Той напомни, че от 15 юли е сформирана междуведомствена работна група за изготвяне на становище за преговорния процес, за да се гарантира в максимална степен защита на правата на България и на „Ел Би Булгарикум“, както и за постигане целите на проекта за стратегическо партньорство между дружеството и японската „Мейджи“. В тази работна група, освен представители на икономическото ведомство, участват и експерти от Патентното ведомство, ДАНС, ДКК и държавното дружеството.
„До момента са проведени няколко заседания и сме пред финализиране на проект на договор, който ще бъде предоставен при предстоящото идване на представители на „Мейджи“ в началото на септември“, каза министърът и изрази надежда да „няма някакви тежки клаузи“, които да бъдат причина за да не се стигне до подписване на договора.
Месечните показатели на дружеството се подобрявали след смяната на ръководството. При стъпването му в длъжност имало сериозно напрежение и в ръководството, и в производствената база, както и по веригата на доставчиците и синдикатите. Това се дължало на недалновидното ръководство на изпълнителния директор, затова и ръководството било сменено.
При дебатите пък Богдан Богданов заяви, че били загубени 14 млн. лева заради прекратено дело от страна на „Монтажи“ към застрахователно дружество. . Държавната консолидационна компания (ДКК) и „Монтажи“ получават приблизително един милиард лева за ремонт и реконструкция на язовири, изграждане на авариен водопровод до Перник, припомни Богданов. Той попита министъра какви действия е предприел за защита на държавния интерес по делата свързани с „Монтажи“, ДКК и с Пловдивския панаир.
Николов изтъкна, че от „Монтажи“ са искали да се прекрати делото заради клауза в договора, според която при наличието на свързани лица застрахователят се освобождавал от плащане.
Николов посочи и, че в „Национална компания индустриални зони“ се водели преговори за подписване на договори с няколко инвеститори, на дневен ред било продажбата на имоти в индустриалния парк „Божурище“ за изграждане на предприятие за производство на бронирана техника.
Очаквал и развитие на двата индустриална парка в Бургас и Стара Загора, за които са отделени средства по ПВУ.
По време на изслушването му стана ясно още, че министерството на икономиката и индустрията обжалва решение на съда във връзка с Пловдивския панаир.
„Жалбата беше внесена онзи ден, като за нея не сме ползвали адвокатска кантора, не сме платили 300 или 400 000 лева, а нашата дирекция, в която има 20 юристи, изготви жалбата и тя беше внесена в Въззивния съд“, поясни Николов.
От ведомството са предявени три иска – единият е да се обявят за нищожни всички прехвърляния, които са направени от министерството на Община Варна за 29-те процента от капитала на панаира, вторият – да се обяви за нищожно прехвърлянето, което е станало от Община Варна към „Пълдин туринвест“, като по отношение на този иск е поискана такова обявяване на нищожност на две основания.
Налице са три иска, които са били съединени, обобщи министърът и допълни, че за тях икономическото ведомство е платило 1,3 млн. лева държавна такса и хонорар на адвокатска кантора.
Икономическият министър посочи, че основният иск, от който държавата в лицето на Министерство може да възстанови акциите си, е искът, който е бил заведен по отношение на прехвърлянето на акциите от икономическото министерство към Община Варна. По думите му този иск е тотално загубен. Спечелен е искът, който обявява за нищожно прехвърлянето на акциите от Варна на „Пълдин туринвест“.
По този начин министърът посочи, че община Варна, без да участва активно в процеса, печели два иска. „Като теглим чертата, се вижда, че държавата в лицето на Министерството на икономиката, не може да възстанови акциите си, защото тези акции ще останат в патримониума на Община Варна“, обобщи министърът и допълни, че ако това решение остане в сила, акциите остават в община Варна. Той отбеляза също, че по въпроса дали общината доброволно ще реши да ги прехвърли на държавата няма становище на кмета на община Варна.