В студиото на „Лице в лице“ на bTV депутатът от „Продължаваме промяната“ и бивш вътрешен министър Бойко Рашков (в правителството на Кирил Петков) защити позицията на формацията за премахването на охраната от НСО на Бойко Борисов и Делян Пеевски, като заяви, че обществото има „усещане за несправедливост“ и че някои политици са „по-равни от другите“.
„Не може в живота, почти няма такава хипотеза, в която един политик да бъде, да кажем, 15-20 години застрашен. Това не е възможно“, каза Рашков.
Той разкритикува механизма, по който се предоставя охрана от Националната служба за охрана, като определи дейността на т.нар. „тричленка“ като „абсолютно безконтролна“.
„Там се отправят най-различни институции, документи, информации и така нататък, което действие е абсолютно безконтролно. Не подлежи на никакъв контрол“, отбеляза Рашков.
По думите му информацията за заплахи не се проверява реално: „Никой не проверява на практика основателен ли е този сигнал за заплаха или не е. Ето ви едно гнездо за злоупотреби със закона.“
Рашков постави под съмнение продължителността и основанията за охраната на Борисов и Пеевски, като посочи, че веднага след общественото повдигане на темата заплахите са били свалени.
„По линия на тази охрана на тези двама души ежегодно изтичат около 2 милиона евро“, обяви бившият вътрешен министър.
Той подчерта, че Делян Пеевски има собствена охранителна фирма, която „спокойно може да поеме неговата защита“.
