По случай 17 май – Деня на българския спорт – разговаряме с Борислав Рачев, заместник-кмет на Община Русе с ресор спорт и младежки дейности. В интервю за информационна агенция АНОНС той разказва за акцентите в приетия общински бюджет, инвестициите в спортна инфраструктура, новата методика за подпомагане на клубовете, предстоящите големи спортни събития в града и амбицията Русе да се наложи като водещ спортен център в Северна България.
– Господин Рачев, тази седмица Общинският съвет гласува бюджета на Русе. Какво е ключовото в частта му за спорт и младежки дейности?
– Да, бюджетът беше приет, а спортът и младежките дейности са неразделна част от него. На първо място поставяме подпомагането на спортните клубове. През декември беше въведена изцяло нова методика за финансиране, като основната ни цел е клубовете да имат предвидимост и комфорт, за да могат да работят спокойно и да постигат добри резултати.
Събитията, на които Русе ще бъде домакин, също са важен акцент. Сред тях са Балканското първенство по карате Шинкиокушин и Световното първенство по драконови лодки – събитие с голям мащаб, което ще изисква значителен финансов ресурс за организацията.
Имаме и общинско предприятие „Спортни имоти“, което поддържа спортната инфраструктура. Там са предвидени средства за закупуване на нови скочища за лека атлетика и за подобряване на тренировъчния процес. Също така предстои ремонт на помощното изкуствено игрище в комплекс „Локомотив“, което е под управлението на предприятието. Миналата година направихме ремонт на игрището за мини футбол „Ялта“. Постоянно се насочват средства към подобряване на спортната база.
В момента водим разговори с Министерството на младежта и спорта относно цялостен ремонт на градския стадион и лекоатлетическата писта. Имаме визия за обновяване на тревната настилка, осветлението, поливната система и всички коридори по пистата. Без партньорство с държавата това би било трудно. В момента се извършва остойностяване на различните компоненти, а сумата няма да бъде малка.
– Как общината подпомага спортните клубове? Увеличават ли се субсидиите за тях?
– Да, определено се увеличават. С новата програма за подпомагане на спортните клубове беше прието финансирането им да е не по-малко от 3% от местните приходи. Въпреки непредвидени събития, които повлияха на бюджета, благодарение на добрата работа на финансовия отдел и общинската политика, програмата „Спорт“ не беше ощетена. В момента финансирането достига близо 4% от приетия бюджет. За първи път работим по този нов модел и вярвам, че ще е от полза за клубовете.
– Доволен ли сте от резултатите на клубовете, предвид увеличеното финансиране?
– Като бивш състезател и треньор, мога да кажа, че съм много доволен от резултатите. Не бих казал, че финансовата помощ е водещият фактор – по-важни са вътрешната конкуренция, отдадеността на треньорите и педагогическият подход. Те привличат децата, изграждат у тях спортна култура, която се превръща в част от ежедневието им.
Огромно уважение изпитвам към труда на треньорите и преподавателите. Русе разполага с едно от шестте държавни спортни училища, с което си партнираме активно. В малките населени места се провежда селекция на деца с потенциал, които да влязат в спортните клубове и спортното училище. Програмата на училището е съобразена с подготовката за високо спортно майсторство.
Олимпиадата е върховият форум, но медалите от световни и европейски първенства също носят тежест и признание.
– Работи ли се върху осъществяването на повече домакинства на турнири и първенства?
– Това е една от основните цели на ресора. Като заместник-кмет по спорта и младежките дейности съм в постоянен контакт с федерации и с Министерството – провеждам срещи с ресорните зам.-министри и председатели на различни федерации. Все по-често самите федерации се свързват с нас. Преди няколко дни получихме запитване за гостуване на националния отбор по баскетбол, който да изиграе приятелски мачове с румънския тим.
С новото ръководство на Българската федерация по борба сме в преговори Русе да бъде домакин на голям форум през следващата година. Провеждаме активни разговори и с федерациите по бокс и вдигане на тежести – спортове, в които русенските клубове са водещи в страната. Работим усилено, защото домакинството на такива събития е и отлична реклама за града – спортистите, техните екипи и гостите стават посланици на Русе.
– Може ли Русе да се превърне в спортна столица на Северна България? Поставили ли сте си такава цел?
– Русе по нищо не отстъпва на другите големи областни градове в Северна България – дори ги превъзхожда в някои дисциплини. Ресорът „Спорт и младежки дейности“ е изведен като приоритет в програмата на кмета Пенчо Милков, а целият екип работи активно в тази посока. Екипът е млад, мотивиран и включва хора със спортен и младежки опит. Целим постигането на все по-големи резултати, а общината ще продължи да подкрепя спорта във всички негови измерения.