Бургаските общински съветници дадоха зелена светлина на промяната на ПУП във „Възраждане“, с цел решаване на проблемите с паркирането в района на ОУ „Любен Каравелов“. Теренът е общински, предназначен за жилищно строителство, но след гласуването ще бъде изменен ПУП за етажно паркинг строителство. Темата предизвика голям дебат, като по-голяма част от представените в местния парламент групи се изказаха „за“. Други – не получиха думата, тъй като нямат група в съвета, а гражданите не бяха подали желание за изказване по надлежния ред.
„Тези въпросни паркинги ги говорим вече 6 години, тогава по желание на гражданите – спряхме. След това желание за такъв многоетажен паркинг имаха колегите от СЕК, бяха намерили терен, бяха направили проект на този парцел, нямаше финансиране – не стана. Сега е важно, че минаваме към първата стъпка за изграждането на такива паркинги, защото Бургас е един бързоразвиващ се град. Град, който стана туристическа дестинация, фестивална столица. „Възраждане“, беше един от първите квартали, желани от строителите да правят кооперации, във времето, в което нямаше ясни правила за паркиране. Всички гаражи станаха магазинчета в един момент, автомобилите и семействата се увеличиха в квартала… Синята зона донякъде реши проблема. Този паркинг няма да реши проблема, но трябва да се мине към първите стъпки за решаване на проблема с паркирането в ЦГЧ – просто каквото и да направим няма как да разширим Бургас – заобградени сме от вода, от езера – единствения начин е нагоре или надолу. Приканван Ви да подкрепите тази докладна, която е само за промяна на един ПУП, не за изграждането“, коментира Ева Михалева от ГЕРБ.
Дилян Георгиев от ПП-ДБ имаше резерви към проекта и определи докладната като учудваща.
„Член 135, ал.5 от ЗУТ, категорично казва, че при разработване на служебен проект, трябва да има и изрично издадена заповед от органа, който ще го одобри. Такава липсва в мотивите на докладната, което значи че някои общински служители, могат да се съберат утре и да проектират нещо друго. Конкретно трябва да се издаде заповед, която да указва какво, кой и кога да го прави. Парцелът е общински, да. Бургаските архитекти, избрали да живеят в Бургас, избрани да дават труда си, уменията и решения за един по-добър облик на нашия град – са директно зачеркнати от тази докладна. На комисията беше изказано, че ще има 80 паркинг места – необходимостта на кв. „Възраждане“ е около 4000 паркинг места. В докладната се премахват 19 паркоместа, за да се разшири имота – нещо екзотично, да разширим имот в тротоар за рампа към съответния гараж. Докладната трябва да бъде оттеглена и прецезирана“, коментира той.
Иван Иванов от СЕК припомни, че от много години се търси решение на проблема.
„Понякога след 17:00 часа по 15-20 минути се правят обиколки с колата, докато се намери място за паркиране. Ние трябва да се възползваме от всяка една възможност за изграждане на допълнително място и да дадем зелена светлина за изграждането на етажния паркинг. Винаги ще има недоволни заради шум и замърсяване, но такова има и когато обикаляш да намериш къде да я паркиращ“, коментира той.
По темата взе думата и кметът Димитър Николов, който днес присъства в залата като гражданин, тъй като от вчера е официално в предизборна кампания за парламентарния вот, пише „Полиграф“.
„Всички политически групи в този Общински съвет искат да има качество на живот във „Възраждане“. То може да се подобри и когато се увеличи броят на местата – нямаме разногласия по темата. Повече от 7-8 години я движим тази тема с търсене на начини да осигурим повече паркоместа в квартала. Улица Мария Луиза – да, това е наша инициатива, но не са сигурни тези паркоместа, които искаме да ги изградим там, защото ние не сме собственик още там. Собственик е държавата, чрез НКЖ и ние сега спорим. През годините имаше различни инициативи. Решихме да подходим с максимално и широко информиране на населението. Направихме лични анкети – очи в очи, с ръчно попълване. Направиха 1680 анкети. 95% от тях искаха Общината да направи всичко възможно да се изграждат паркоместа – без значение какви. Те гласуваха за различни локации – тази локация, която днес гласуваме събра най-много гласове „За““, коментира Николов.
И така докладната беше приета с 40 гласа „За“, 5 – „Против“ и 3 – „Въздържал се“. Преди започването на сесията, пред сградата на НХК се събраха недоволни граждани на кв. „Възраждане“. По думите им, още през юли са внесли две подписки срещу ст