Мостът на Колю Фичето вече е толкова здрав, че танкове могат да минат по него. Укрепихме го много добре с арматура и е изключително здрав. Възстановихме габарита на моста, който е впечатлятавал за времето си. Представете си волските каруци и конете, представете си над 9 метра широк и 270 метра дълъг. Аз съм израснал около моста, но едва сега успях да си представя мащаба на моста, руските войски… Цялата история е минавала по този мост. Това заяви на пресконференция кметът на Бяла Димитър Славов. Както АНОНС вече съобщи, на 23 август символът на Бяла ще посрещне туристи с нови светлинно-визуални ефекти и иновативен експо център.
„Възстановихме моста в пълния му мащаб и блясък, махнахме онези неавтентични гранитни павета, поставени преди 30-ина години, сложихме цепен камък – както е било при създаването му, махнахме бетонните перила и сложихме каменни“, допълни Славов.
Припомняме, че градоначалникът отвори ексклузивно за АНОНС вратите на посетителския център „Уста Колю Фичето“, за да могат нашите читатели да видят първи чудесата, които са свършени от десетки майстори през последните месеци.
Славов си спомни за трудния път, който е изминал, за да се случи реконструкцията на съоръжението. Проектът първоначално е за 9,5 млн.лв. Дълго време се чака индексация в размер на 15 % от регионалното министерство, Общинският съвет осигурява още 11 % чрез кандидатстване пред Фонда за градско развитие.
В експо центъра е изградена музейна част, площи за туристи, две тераси и заведение.
„Ние се надяваме съоръжението да започне да се самоиздържа, защото имаме 15-16 души персонал, който е назначен, трябва да си връщаме главницата с лихвите към Фонда за градско развитие. Създадохме невероятна зона, която мостът на Фичето я заслужава“, каза още Славов.
Мостът на Кольо Фичето е признат за паметник на културата от национално значение. Построен по заповед на Мидхат паша през 1865 – 1867 година. Неговите 14 свода, украсени с релефни изображения на животни, са поддържани от 13 опори с водорези и облекчаващи ниши. През годините мостът е претърпял значителни щети, най-вече след наводнение през 1897 година, което унищожава осем свода в средната част. През 1922 – 1923 година съоръжението е реконструирано със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният му облик е променен.
Официалното откриване на моста ще бъде съпроводено с богата културна програма, включваща сценични изяви с LED-екрани, танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето и ще води шествието. Русенската опера ще участва с оркестър, хор и солисти, изпълнявайки възрожденски песни и църковнославянски песнопения. Вечерта ще завърши с впечатляваща 3D-мапинг прожекция върху моста на Кольо Фичето, която ще предостави на зрителите неочаквано и различно визуално преживяване. На следващия ден, в чест на откриването, ще има концерт на популярната певица Дара, а специален гост ще бъде легендата на българския футбол Христо Стоичков.