Пакетите за въоръжение на самолетите F-16 бяха орязани още през 2019 г., за да се представи, че не са толкова скъпи. Реално с втория договор, който подписахме по време на служебното правителство, част от тях бяха възстановени. Американската страна ни дава разрешение по наше искане от миналата година да закупим 125 ракети. Каква е точната необходимост, е въпрос по закона за класифицирана информация. Но имаме достатъчно въоръжение. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в Пловдив.
Той присъства на откриването на изложението „Хемус 2026“ заедно с колегата си Иван Василев и президента Илияна Йотова, пише „24 часа“.
Стоянов заяви категорично, че няма да се съкращават военнослужещи, за да се ограничат разходите. „Ще се освободим от трайно незаети бройки. Ще направим и анализ, за да видим къде, как и по какъв начин можем да трансформираме част от администрацията“, каза той.
Гълъб Донев: Ще пием горчивата чаша, всички авансови приходи са обрани (Видео)
И посочи, че условието е да се намалят разходите за заплати с 10%, а не да има 10% съкращения в министерството.
За американските самолети на летище „Васил Левски“ Димитър Стоянов обясни, че има решение да останат до края на юни. „Дали ще последва следващо искане с нова нота от американска страна, няма как да знам“, каза той.
Министърът говори и за проекта за радари, започнат още при служебното правителство през 2022-2023 г. „Тогава цената беше коренно различна. Сега нуждите от отбранителна техника са коренно различни, пазарът е коренно различен, търсенето е коренно различно, така че цената с всеки изминал ден върви нагоре. Успели сме с евентуалния контрагент, който ще бъде доставчик на радарите, да запазим поне сегашната цена и да не се увеличава“, обясни той.
И уточни, че в сравнение с 2023 г. сумата е набъбнала с 50 милиона.
