Славянската писменост даде възможност на България да съществува вече 13 века и да продължи да съществува. Именно писмеността, словото ни обединява, то ни дава знания и възможност да се изградим като нация. Това заяви областният управител на Русе Драгомир Драганов в интервю зя информационна агенция АНОНС по повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
„Отдавам заслуженото на нашия княз Борис Покръстител, който със славянската писменост поставя основата на българската духовност и идентичност. Трябва да отдадем дължимото и на просветителите, които – по една или друга причина – разпространяват четмото и писмото, за да има повече грамотност и повече възможности за усвояване на различни технологии,“ подчерта Драганов.
Той отбеляза, че в съвременното общество, където дигитализацията и изкуственият интелект са в обръщение, ролята на образованието и писмеността е още по-ключова:
„Именно словото и четмото ни дават възможност да се изграждаме като нация.“
Областният управител припомни, че българската азбука е една от трите официални в Европейския съюз – силно признание за историческата и културна роля на България:
„Това е признание, че сме една от най-старите нации в Европа и че не сме сменили името си от създаването на България досега.“
Драганов подчерта необходимостта от съхраняване на езика и писмеността като основа за национално самосъзнание и устойчиво бъдеще.