Два гласа не стигнаха на Наталия Киселова да стана председател на 51-ото Народно събрание. При инфарктното гласуване на балотажа доц. Киселова получи 118 гласа при необходими 120 от ГЕРБ-СДС, ДПС-НОВО НАЧАЛО и БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА.
Изненадващо при прегласуването е, че лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски и цялага група подкрепиха Киселова.
Председателят на СДС Румен Христов е гласувал против Киселова по идейни съображение.
ПП-ДБ и „Възраждане“ се въздържаха, а МЕЧ и ИТН гласуваха „против“.
балотаж-киселовабалотаж-кирилов
Така депутатите отново не избраха председател на Народното събрание и на десетия опит.
На първото гласуване на балотажа Киселова събра общо 89 гласа „за“, 60 „против“ и 88 „въздържал“ се.
Прегласуването показа по-добри резултати, но номинацията на БСП отново не събра достатъчно подкрепа -118 „за“, 30 „против“ и 90 „въздържал“ се.
Интересното при това прегласуване беше вота на ДПС-НОВО НАЧАЛО, които първия път натиснаха „не“, а на прегласуването гласуваха в подкрепа на кандидатурата на Киселова.
Нейният опонент Силви Кирилов също не събра достатъчно подкрепа. За кандидатът на ИТН вота си дадоха 99 депутати „за“, 120 бяха „против“ и 19 се въздържаха.
Какво се случи преди това
От „Има такъв народ“ препотвърдиха своята кандидатура за Силви Кирилов да стане пръв сред равни, за да се отпуши най-сетне работата на парламента. „Възраждане“ също потвърдиха номинацията на адвокат Петър Петров. „Надяваме се на одобрение от народните представители“, посочиха те.
ПП-ДБ отново издигнаха кандидатурата на ген. Атанас Атанасов. А Борислав Гуцанов от „БСП-Обединена левица“ посочи, че се надяват на здрав разум и да гласуват кандидатурата на доц. Наталия Киселова.
След като депутатите се регистрираха, обявиха номинациите и нямаше разискване, председателстващият парламента обяви преминаване към гласуване, но само 10 минути след началото на заседанието депутат поиска 1 час почивка, а Кирилов обяви 30 минути.
След почивката депутатите започнаха гласуване на четиримата кандидатури по азбучен ред:
► Атанас Атанасов, номиниран от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), след процедура по прегласуване получи подкрепата на 56 народни представители, 93 – гласуваха „против“, 89 – „въздържал се“. Кандидатурата му бе подкрепена от коалицията ПП-ДБ и депутатите от „Алианс за права и свободи“ (АПС). „Против“ гласуваха депутатите от „Възраждане“, „ДПС-Ново начало“, ИТН и Морал, единство, чест“ (МЕЧ). С „въздържал се“ гласуваха депутатите от ГЕРБ-СДС и „БСП-Обединена левица“.
► Доц. Наталия Киселова, издигната от „БСП обединена левица“, след прегласуване бе подкрепена от 88 народни представители, 61 гласуваха „против“, 89 гласуваха с „въздържал се“. Номинацията на доц. Киселова бе подкрепена от депутатите на ГЕРБ-СДС и „БСП-Обединена левица“. „Против“ гласува един депутат от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ, както и депутатите от „ДПС-Ново начало“, ИТН и МЕЧ. С „въздържал се“ гласуваха 36 от депутатите ПП-ДБ, тези от „Възраждане“ и АПС.
► Петър Петров, кандидатът на „Възраждане“, получи подкрепата на 61 депутати, други 132 гласуваха – „против“, 45 народни представители гласуваха с „въздържал се“. Петър Петров получи подкрепата на депутатите от „Възраждане“, ИТН и МЕЧ. „Против“ бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало“. С „въздържал се“ гласуваха четирима депутати от ГЕРБ-СДС, както и депутатите от групите на „БСП-Обединена левица“, АПС и двама от ИТН.
► Силви Кирилов, номиниран от „Има такъв народ“, бе подкрепен от 82 народни представители, 120 гласуваха – „против“, 36 гласуваха с „въздържал се“. Кирилов получи подкрепа от депутатите на „Възраждане“, „Алианс за права и свободи“, „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“ . „Против“ бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, петима от ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало“ и „БСП- Обединена левица“. С „въздържал се“ гласуваха четирима депутати от ГЕРБ-СДС и 32 от ПП-ДБ.
След 10 минути в зала и 4 гласувания по-късно депутатите излязоха в нова 30-минутна почвика. След нея трябваше да се гласува балотаж между тези, които събраха най-много гласове – Силви Кирилов и Наталия Киселова.
Но след връщането си от почивката, депутатите излязоха в нова, трета подред 30-минутна почивка.
Както вчера, така и миналата седмица до балотаж достигнаха номинираният от „Има такъв народ“ (ИТН) Силви Кирилов и Наталия Киселова, издигната от „БСП-Обединена левица“.
Кирилов, който води първото заседание на парламента, като най-възрастен депутат, бе предложението на ИТН като компромисен вариант още след първия неуспешен опит депутатите да изберат председател.
Миналата седмица отново двамата с доц. Киселова достигнаха до балотаж, но до избор така и не се стигна, дори и след като първата политическа сила в 51-вото Народно събрание ГЕРБ-СДС оттегли номинираната Рая Назарян и даде подкрепата си за Наталия Киселова. Борисов обясни, че прави това, тъй като е задължен на левицата при избирането на Вежди Рашидов за председател на 48-ото Народно събрание. Той каза, че е абсурд да подкрепи номинирания от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Атанас Атанасов без разговори за редовно правителство.
Номинацията на Атанас Атанасов бе обявена в неделя, след издигането му от националното ръководство на „Демократи за силна България“ (ДСБ) и с подкрепата на коалиционните им партньори от „Да, България“ и „Продължаваме Промяната“. Коалиционните партньори от ПП-ДБ подкрепиха Атанасов, а от първата политическа сила – ГЕРБ-СДС, заявиха, че ако се стигне до редовно правителство, премиерът задължително трябва да е от първата политическа сила.
Вчера на първи тур депутатите избираха отново измежду четири номинации. Освен тези на доц. Наталия Киселова и д-р Силви Кирилов, гласуваха и номинациите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в лицето на ген. Атанас Атанасов, както и номинацията на адвокат Петър Петров от „Възраждане“.