Проучване разкрива изненадваща полза за здравето от използването на еърфрайър – и тя не е свързана с храната, а с чистотата на въздуха у дома, съобщава Мейл онлайн.
Вече е известно, че еърфрайърът е по-евтин и по-ефективен от традиционната фурна. Сега ново проучване разкрива изненадваща полза за здравето от използването на модерните печки в кухнята. Изследователи от Университета в Бирмингам установиха, че еърфрайърът произвеждат много по-малка част от замърсяването на въздуха в дадено помещение в сравнение с други уреди и методи на готвене.
В своето проучване екипът е приготвил пилешки гърди по пет популярни метода, включително пържене на горещ въздух (еър фрайър). Анализът им разкрива, че еърфрайърът произвежда най-малко фини прахови частици (ФПЧ) и летливи органични съединения (ЛОС) от всичките пет метода, допълва БТА.
Предишни изследвания показаха, че замърсителите на въздуха в помещенията могат да увеличат риска от няколко заболявания. Хората прекарват средно повече от 80% от времето си на закрито, като емисиите от готвенето допринасят значително за замърсяването на въздуха в помещенията – пишат изследователите в своето проучване.
„Излагането на замърсители на въздуха в затворени помещения може да предизвика различни последици за здравето, изразяващи се в остри симптоми и хронични заболявания, като сърдечна недостатъчност; сърдечносъдови заболявания; мозъчносъдови заболявания; невродегенеративни заболявания; белодробни заболявания, включително емфизем и бронхит; дразнения в дихателната система и очите; респираторни инфекции и астматични пристъпи; повишен риск от рак и смъртност, особено при уязвимите хора“.
Известно е, че готвенето е основен източник на замърсяване на въздуха у дома. Въпреки това досега не са правени много изследвания на замърсяването на въздуха в помещенията, причинено от сравнително новите еърфрайъри. В новото си проучване, публикувано в Indoor Air, екипът си поставя за цел най-накрая да изясни ситуацията.
Изследователите приготвили пилешки гърди в добре контролирана изследователска кухня, като използват пет различни метода – пържене в тиган, пържене в уок, пържене във фритюрник, варене и пържене на горещ въздух.
Професор Кристиан Пфранг, главен автор на изследването, заяви: „Съществуват редица съпътстващи фактори, които влияят върху нивата на замърсяване от готвенето, наред с използвания метод, включително количеството използвано олио и температурата на печката. Това, което можем да кажем със сигурност, е, че подобряването на вентилацията в кухнята чрез отваряне на прозорци или използване на аспиратори ще помогне за разпръскване на замърсяващите частици и ще намали излагането на хората на въздействието им“.
В рамките на проучването изследователите продължили да измерват замърсяването и след приключване на готвенето.
Това разкрило, че замърсителите се задържат в кухнята повече от час след приготвянето на храната, въпреки че самото готвене трае само 10 минути.
„Много е важно да се разбере, че частиците остават във въздуха доста дълго време след приключване на готвенето“, каза професор Пфранг и допълни:
„Така че продължаването на проветряването или поддържането на включени аспиратори за определен период от време наистина ще помогне да се избегне натрупването на това замърсяване в помещенията и ще намали възможността вредните вещества да бъдат пренесени и разпространени в цялата къща и свързаното с това по-голямо излагане на хората“.