Не знам как ще изглежда този мандат, нямам отговор, но да чакаме разрешаване на конфликта в Близкия Изток, не знам след колко време, но рисковете за българите се увеличават. Днес най-големият риск е просто да чакаме ситуацията да се реши от самосебе си. Наясно съм с мотивите и целите на властите в Сана. Така евродепутатът Елена Йончева отговори на въпроса за призива на лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски, държавата да ѝ даде мандат да преговаря за освобождаването на българските моряци, които повече от година са пленени от хутите в Йемен.
В интервю за БНР тя разказа за хуманитарната си мисия и посещението й в Сана за освобождаването на моряците от кораба „Галакси Лийдър“ – Любомир Чанев и Данаил Веселинов.
„Трябва да се използва всеки положителен ход и ще продължа да използвам тази пътека, по която съм тръгнала. Да обединим нашите усилия с институциите в България и експертите“, призова Йончева.
„Въпросът е да се намери механизъм и всички институции, които се занимаваме с тази кауза, да постигнем резултата и да приберем нашите моряци. Разбирам, че е сложен процес и различни институции правят това, което е по силите им. Обединявайки сили, ще имаме печелившата стратегия по този казус“, коментира Йончева по телефона от Брюксел.
Тя е била в Йемен и на място е установила необходимите контакти и „на този етап имаше голям напредък“: „Хуманитарната мисия проправи път към директен диалог с властта в Сана и днес има много добра предпоставка за освобождаване на хората. Тази мисия може да бъде осъществена с обединяване на всички институции това не е лична инициатива и лична работа.“
„България прави срещи на високо ниво с представители на държави от региона, но политическата ситуация в региона е сложна и не можем да разчитаме само на срещи, защото всеки защитава своите стратегически интереси. Не мисля, че някой ще поеме ангажимента да работи само за освобождаването на българските граждани. Затова в този регион лични ангажименти и контакти на място да се направят е от изключително важно значение. На място успях да стигна до тях и установих директен диалог с местната власт, въпреки че в Йемен има гражданска война“, разказа Йончева.
И допълни: „Те казаха „да“, на финала на моето посещение в Сана, можем да освободим двамата българи. Не са на свобода моряците и аз не водя тайни преговори в Йемен, имам само хуманитарни аргументи и установих контакт, и аргументите ми бяха чути, и разбрани“.
Евродепутатът обясни, че посещението ѝ в Сана не е в лично качество, „иначе нямаше да стигна, защото ООН изисква документ, бях там като член на Европейския парламент, който представлява интересите на всички български граждани“.
„Второ – за мисията имам потвърждение, че е изцяло хуманитарна от българските власти“, уточни Елена Йончева.