41 млн. души умират всяка година от хронични болести и се очаква броят им да достигне до 52 млн. годишно през 2030 г. Голяма част от рисковите фактори, заради които хората се разболяват, се дължат на начина им на живот – цигари, алкохол и лоша диета са най-големите причинители на тежките диагнози. Това стана ясно по време на 7-мия научен форум, организиран от Международната асоциация за контрол на пушенето и намаляване на вредата (SCOHRE), който събра международни учени в Атина.
Тютюнопушенето е причина за заболяванията и фаталния край на 8,2 млн. души годишно, а прекомерната употреба на сол взима 4,1 млн. жертви. 3,3 млн. души умират от диагнози, свързани с алкохол, а 1,6 млн. – заради обездвижване и свръхзатлъстяване. Всяка година хората със сърдечно-съдови заболявания се увеличават с близо 18 млн. нови случая, тези с онкологични – с 9 млн. Новите случаи на диабет и респираторни заболявания нарастват съответно с 2 и 4 млн. ежегодно.
„Превенцията на болестите чрез намаляване на рисковото поведение на хората е единственият начин за намаляване на страданията им, но и на разходите за здравеопазване“, посочи полският проф. Анджей Фал, директор на Института по медицински науки към Университета на Кардинал Вишински (UKSW) във Варшава и ръководител на Отделението по алергия, белодробни и вътрешни болести в една от най-големите болници в полската столица. Разходите в здравния сектор нарастват и се оценяват на 47 трилиона долара за последните 20 години, а борбата с хроничните заболявания е най-скъпата част от медицината. Като имаме предвид, че някои от рисковите фактори са свързани с пристрастяване и забраните не действат като стимул за отказване, намаляването на вредата е важен инструмент за справяне с тях, посочиха учените.
10 начина за промяна на глобалната статистика с тютюнопушенето
„Милиони бивши пушачи по света използват електронни цигари, устройства за нагряване на тютюн, снус – това е реалността, която няма да се промени. Това, от което има нужда е регулаторите да вземат мерки, вместо да пренебрегват данните от научните изследвания. Те показват, че алтернативите без горене могат да бъдат ключът към отказването от цигарите и намаляването на вредата от тютюнопушенето“, коментира и д-р Лина Никополу, биолог и физиолог от Университета Оксфорд.
По време на научния симпозиум лекари и специалисти по обществено здраве от целия свят представиха проучвания, според които замяната на цигарите с никотинови алтернативи без горене може да промени ситуацията и да намали глобалната заболеваемост от сърдечно-съдови, онкологични и респираторни заболявания. Учените призоваха за промяна в подхода към борбата с цигарите по 10 ключови точки. Сред тях са повече информация към пушачите за предимствата на новите продукти, промяна на данъчното облагане пропорционално на риска и обмяна на опит между страните. Те настояха като пример да се вземат държавите, които вече успяха да намалят пушачите сред населението си, чрез използване на подхода за намаляване на вредата – Великобритания, Нова Зеландия и Швеция.
Сред ключовите моменти е информацията от страна на регулаторите – пушачите имат право да правят своя информиран избор и да знаят, че бездимните алтернативи като електронни цигари и IQOS намаляват излагането на токсични вещества, заради което и намаляват вредата в сравнение с продължаващото пушене на цигари. За пореден път учените настояха и облагането на различните изделия да се случва спрямо риска на продукта и пушачите да бъдат стимулирани икономически да направят прехода.
„Вярваме, че този механизъм ще промени поведението на хората и те ще изберат по-малко вредни продукти от цигарите. Намаляването на вредата от тютюнопушенето трябва да бъде основен принцип на здравните стратегии, защото по този начин можем да дадем избор на хората, които иначе не могат да спрат цигарите и биха продължили да пушат. Важно е държавите да обменят и дискутират здравните политики, които са показали своя успех – като например случая в Швеция, където само 5% от хората пушат“, коментираха още експертите.