Приморско посреща летен сезон 2026 с амбицията да затвърди позицията си като една от най-предпочитаните туристически дестинации по Южното Черноморие. Това заяви кметът на общината Иван Гайков в интервю за АНОНС.
По думите му сезонът на практика вече е започнал, а общината е подготвила богата културна програма, нови събития и подобрена инфраструктура както в Приморско, така и в Китен.
„За трета поредна година развиваме мащабна културна програма. Тя показва отношението ни към жителите и гостите на общината. Искаме хората да усещат, че тук се инвестира не само в туризма, но и в качеството на живот“, заяви Гайков.
Сред основните акценти преди активния сезон са инфраструктурните проекти, свързани с крайбрежните пространства, пешеходните зони и достъпа до живописните части на морския бряг.
Кметът бе категоричен, че Приморско продължава да бъде сред местата с най-чиста морска вода по българското Черноморие.
„Водата в Приморско е чиста от години. Имаме едни от най-обширните плажове в България, липсват сериозни замърсители, а над 40 процента от територията ни попада в защитени зони и резервати. Природата е дала изключително много на този край“, посочи той.
По отношение на цените през предстоящия сезон Иван Гайков отправи апел към туристическия бизнес за разум и отговорност.
„Туризмът се изгражда трудно и се губи лесно. Всички трябва да бъдем внимателни, защото доброто име на една дестинация се създава с години, а може да бъде компрометирано за един сезон“, предупреди кметът.
Според него Приморско продължава да бъде предпочитано най-вече от българските туристи, но общината работи активно и за привличането на гости от Чехия, Словакия, Полша и други европейски пазари.
Сериозен акцент през това лято ще бъде и фестивалната програма. Очаква се новото издание на Прим Фест да събере популярни изпълнители от българската музикална сцена, като подробностите ще бъдат обявени съвсем скоро.
„Все повече туристи планират почивките си според концертите и фестивалите. Това показва, че културните събития вече са важна част от туристическия продукт на Приморско“, коментира Гайков.
В заключение той подчерта, че най-голямото предимство на Приморско и Китен остават съчетанието между просторни плажове, чисто море, спокойна атмосфера и гостоприемство.
„Тук всеки е добре дошъл. Именно това е философията, която следваме и която искаме хората да усещат още с пристигането си“, заяви кметът на Приморско.
