Като главен прокурор съм работил само и единствено за България. За мен думи като Родина, Татковина, Отечество, мъжка дума, чест, вярност към приятелите – колкото и да е старомодно, означават нещо.
Може да съм допускал грешки, може да съм казал нещо непремерено, но всичко е било в интерес на хората и народа.
Това каза главният прокурор Иван Гешев в първи коментар на исканата му оставка.
Гешев се появи с оставката си и лист химикал, след което я накъса на парчета и каза: „Не ме е страх, историята помни само смелите. Аз не знам дали съм смел, но винаги съм правил неща, които са правилни и в интерес на хората и правя каквото трябва, пък да става каквото ще“, каза още Гешев.
Вчера, пристигайки от САЩ, бях поканен до 10 ч. да си подам оставката. Беше споменато моето семейство, и че това, ако не го направя, някой ще натисне копчето Ентер с някакви неща, видеоклипове. И затова по-добре да проява благоразумие, защото животът продължава, допълни Гешев.
Това, което ще кажа е, че не ме е страх. Колкото и на някого може да му звучи като клише, съдията Фалконе е казал: „Страхливият умира всеки ден, а смелият – само веднъж“. И нещо ми каза един човек, на когото дължа извинение, той каза: Историята помни само смелите.
Ще ви изложа хронологично как виждам аз атаките на политическата мафия, олигархията и престъпността, и защо се случи всичко това, допълни Гешев. „Опитах се още от началото на мандата си да променя каквото мога в живота на българските граждани, да подобря тяхната сигурност. Започнах с битовата престъпност, с възрастните хора, които обират по къщите. Продължихме с организираната престъпност, и европейските структури заявиха, че този проблем е решен. За пръв път се появиха и дела за тероризъм, за зловредното руско влияние, което никой не разследваше. Даже някои министри-председатели подаряваха кученца на Путин“, подчерта още Гешев. „Продължихме с олигарсите, сега се крият в Дубай, Сърбия. Обединиха се олигарсите, престъпниците и политическата мафия и всички, които искат да крадат. Аз и българските граждани не искаме това да продължава и днес се надявам това да е началото на края на този олигархичен модел. Тук ще се присъединя към Борислав Сарафов, който каза, че прокуратурата трябва да излезе от политиката, аз съм съгласен и съм сигурен, че политиката трябва да излезе от съдебната власт, която до този момент в някаква степен внимателно да я ръководи в собствен интерес, а сега го прави безозбразно, брутално, нарушавайки правовата държава и върховенство на закона, и дори елементарния морал“, заяви още Иван Гешев.
„Всичко започна преди месец, получих предложение, казаха, че е от Бойко Борисов, да стана посланик в Турция, Израел или да започна политическа кариера навярно в неговата партия“, заяви още Гешев. „Атентатът срещу мен мисля че бе целенасочен опит да бъда убит“, каза още главният прокурор.
„Безобразно е медийна атака срещу мен лично и срещу прокуратурата, това беше очаквано до някаква степен, защото продължава от т.н. „демократична общност“ в продължение на години, знаят се кои са партиите; закон за контрол за главния прокурор – той е с цел овладяване на прокуратурата, защото за мен категорично това е покушение върху върховенството на закона и опит за овладяване на съдебната система в противоречие с всякакви европейски ценности“, подчерта още той. “
Моят пресцентър в неделя ме посъветва да дам интервю за БНТ предвид спекулациите и обидната за всеки магистрат, гнусна медийна кампания срещу мен лично и срещу прокуратурата, което явно е целта на всичко това, което се случва. Дадох това интервю и обясних всичко като пострадал – обяснил съм го вече още в същия ден на атентата, и мислех, че темата е приключена. Оказа се, че това не е така, и това е само началото на овладяването на прокуратурата. Сутринта в понеделник мой приятел ми се обади, и каза, че притеснен, лицето Бойко Методиев Борисов, се обадил, и попитал къде е семейството ми. А те бяха в приятелска държава. И е посъветвал да спра да говоря, – помислих, че нещо му стана на тоя човек, какъв му е случая?, – и това подцених.
По-късно видях становище на моя заместник лицето Боби Сарафов. Обадих му се, той каза, че било го много срам, но нямало какво да направи. Това е синтез на ситуацията. Попитах, нали знаеш, че това не отговоря на истината, той каза – „Извинявай, ама.. разбери ме“. И започна да калкулира какво се случва.
Във вторник той ми се обади, и каза, че ще отиде на интервю в БНР. Беше много странно. Попитах – как се свърза с нея, той каза – „казаха ми да отида при нея. Отивам, за да оправя нещата“. И отиде. Даде интервю. Помислих, че човекът е размислил, каза, че ситуацията е сложна, и някой трябва да изгори. И този някой е Ясен Тодоров. В интервюто каза, че обмисля дали да му поиска оставката, но нямало да я поиска – това било само за пред медиите.
В сряда разбрах, не от него, че е внесъл предложение във ВСС да бъде отстранен Ясен Тодоров, защото давал изявление без негово съгласие. Според медийната стратегия на прокуратурата не се изисква съгласие на Сарафов, отделно, не ми е известно Сарафов да е искал разрешение за каквито и да е свои изявления, включително и пред БНР, добави Гешев.
Изпрати ми снимка от чата на НСлС, където Ясен Тодоров – явно по погрешка, комуникирайки, е написал в цялата НСлС, че „Сарафов няма от какво да се притеснява, и че мишките напускат кораба“.
В четвъртък г-жа Габриел каза, че първата работа на следващия министър на правосъдието е да поиска оставката на главния прокурор. Сега, няма да коментирам доколко това нарушава принципа за върховенство на закона и за разделение на властите, всеки от вас може да прецени, допълни Гешев. Четох пост на г-н Урумов, който прави разбор как това кореспондира – или не – с изискванията за независимост, въведени за действащи еврокомисари.
Звъннах на един политик, който познавам и считах за приятел, – политик – жена. Тя каза: „Разбери ме, бях до нея, от нея го чух за пръв път“. И веднага ми стана ясно, че това са го знаели много тесен кръг от хора – лицето Бойко Методиев Борисов, и още 1-2.
БГНЕС припомня, че на 1 май т.г. бе извършен опит за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев. Около 11:45 ч. бомба избухна пред кортежа на НСО с Гешев, който преминавал по пътя Самоков – София край Железница. Според директора на Национална следствена служба и заместник-главен прокурор Борислав Сарафов взривът е извършен с цел убийство.
По-късно се появиха разнопосочни информации, че Гешев е пътувал със семейството си, които лично главният прокурор опроверга.
Думите за това кой е бил в колата с Гешев едва не костваха главата на шефа на НСлС Борислав Сарафов, който първи каза, че Гешев е пътувал със семейството си, а после се извини, че е поднесъл невярна информация. Самият Сарафов, обаче, поиска оставката на заместника си в НСлС Ясен Тодоров, който първи изнесе информация за разследването на взрива срещу главния прокурор. „Имам голям проблем с публичното говорене от Ясен Тодоров. Той не съгласува с мен своите медийни изяви, те са негови и на собствена отговорност.Той не може и не изразява позиции на Националната следствена служба“, каза Сарафов. Предложението на шефа на НСлС бе внесено ден по-късно и трябва първо да бъде разгледано от Комисията за атестирането и конкурсите и след това да бъде внесено за обсъждане и гласуване в Прокурорската колегия. Ясен Тодоров беше назначен за заместник-директор на НСлС през декември 2021 г. Предложението за това дойде от главния прокурор Иван Гешев, а не от Борислав Сарафов. Тодоров е в НСлС от 2019 г., където беше повишен след конкурс. Преди това беше следовател в столичното следствие, инспектор от Инспектората към ВСС, както и член на съдебния съвет.
В деня след атентата прокурори от прокуратурите в цялата страна излязоха на протест срещу посегателството над държавността и в защита на Иван Гешев. „Недопустимо е някой да мисли, че атаката срещу Иван Гешев е инсценировка“, заяви говорителката на главния прокурор Сийка Милева по време на демонстрацията пред Съдебната палата в София.
Атентатът срещу главния прокурор имаше и много сериозен политически отзвук.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че атентатът срещу главния прокурор ще доведе до лоши последици за България, а председателят на ДСБ ген. Атанас Атанасов видя инсценировка и опит за осуетяване на съдебната реформа.
„Атентат, срещу който и да е човек, е зловещо нещо. Особено с взрив. Знаете аз бях потърпевш. Цветелина я взривиха навремето и знам какво изпитват семействата. Това е акт, който застрашава живота не само на главния прокурор и на семейството му, но може при грешка да застраши живота и на всеки случаен, затова го осъждаме с цялата сила, която имаме. Абсолютно му съчувствам за това, което му се е случило пред семейството му и пред децата му, едно от които е малко, това е чудовищен акт“, каза Борисов. По думите му това амбицира още повече депутатите му да довършат съдебната реформа, а подобни престъпления били оставени от неговото правителство в миналото. „След като могат да посегнат на главния прокурор, значи могат да посегнат на всички. Шансът е, че той е бил в брониран автомобил. Искам да убедя всички, че такова грозно събитие, този атентат, който влачи лоши последици за България. Не успяват да взривят и реформата, която сме започнали“, каза още той.
От вторите в парламента – коалицията „Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“ посочиха, че осъждат всички действия, насочени към дестабилизация на институциите и държавата. „Разчитаме, че ще бъдат положени всички усилия да се изясни обективната истина в този случай, макар да имаме съмнения дали има капацитет това да стане. Но в тази връзка искам да кажа, че също така сме убедени, че този опит за атентат, както е определен, има за основна цел да осуети радикалната реформа в прокуратурата чрез героизиране на жертвата, в случая на главния прокурор. Не бих искал да навлизам тук в професионални детайли, но има очевидни факти на инсценировка“, каза Атанас Атанасов, съпредседател на ПГ на ПП-ДБ.
От „Възраждане“ заявиха, че това е посегателство срещу държавата. „Смятаме, че такива актове трябва да бъдат осъждани и се надяваме службите да установят извършителите и да ги накажат“, каза Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ написа във Фейсбук, че опитът за атентат срещу главния прокурор е акт срещу държавността и националната сигурност на страната. Дойде коментар и от депутата му Петър Чобанов. „Трябва да бъде разследвано много внимателно и да знаем, че не бива да се посяга на институциите и това, което наричаме държава“, каза Чобанов.
След като първоначално запазиха мълчание, по-късно от БСП разпространиха позиция. „БСП осъжда посегателството срещу главния прокурор, което възприемаме като посегателство срещу институцията. Настояваме за бързо и резултатно разследване и наказания за виновните. Изразяваме загриженост от опасността за задълбочаваща се дестабилизация на институциите. Настояваме за въздържане от крайни политически позиции и действия, които биха допринесли за създаване на атмосфера на страх и несигурност в обществото“, се казва в позицията на БСП.
А от най-малката партия в парламента – „Има такъв народ“ посочиха, че това е опит за убийство. „Той, добър или лош, е главен прокурор. Това е недопустимо“, каза Тошко Йорданов, ИТН. От ИТН посочиха и че това вече се отразява на имиджа на България.
По-късно скандал предизвика и намесата на „израелски експерт“, дошъл да разследва опита за атентат. Оказа се, че той е дошъл в България час и половина преди атентата по съвсем различен повод, а впоследствие от Софийската градска прокуратура обясниха, че той дори не е бил допуснат за оглед на инцидента.
„Наблюдаващите прокурори не са допуснали на местопроизшествието лица, които нямат право да бъдат там“, се казва в позиция на прокурорите, в която те допълват, че повече няма да изнасят факти и данни за разследването.
Седмица по-късно, след като от ГЕРБ обявиха, че еврокомисарката Мария Габриел ще бъде кандидат за премиер с мандата на ГЕРБ-СДС, изненадващо в срещите си с политическите партии Габриел обяви за свой приоритет предсрочното отстраняване на главния прокурор. Около него се обединиха повечето политически партии, а останалите коментираха, че смяната на един човек няма да промени съдебната система и трябва задълбочена съдебна реформа.
Ден по-късно шестима членове на Прокурорската колегия предложиха предсрочното освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор с мотива, че Гешев е извършил „тежко нарушение на служебните задължения“. Предложението е подписано от Георги Кузманов, Огнян Дамянов (прокурорска колегия), Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Светлана Бошнакова (квота на Народното събрание)