Много хора се оплакват от болки в петите. Чудят се защо изпитват този дискомфорт и как могат да се избавят от него. Най-честата причина за това страдание е плантарният фасциит, твърдят лекарите. Според тяд най-доброто решение в подобни ситуации е да с еизясни причината и да се ограничи натоварването на ходилата.
Зад този сложно звучащ термин- плантарен фациит, всъщност се крие сухожилието, което свързва костта на петата с пръстите на крака. То също поддържа свода на стъпалото. Ако човек разтегне това сухожилие, то се възпалява, обясняват лекарите. Често пъти се получава подуване и болка в петата – отдолу или отстрани.
Натоварването на ходилата води до хронични проблеми
Болката при плантарен фасциит се появява най-често сутрин, когато човек прави първите си крачки.Понякога може да се усеща и при седене, когато кракът си почива. Болка има и след тежко и продължително натоварване – след бягане или дълго време стоене прав.
Причините за възпалението на това сухожилие са свързани с твърде честото натоварване на краката. Това води до нещо подобно на ,,сълзене“ на тъканта. Случва се най-често, ако при вървене стъпалата сочат навътре, т.е. при неправилна походка. Ккакто и ако човек има твърде висок свод или е дюстабан, твърде дълго стои прав или е с наднормено тегло.
Плантарният фасциит се забелязва най-често при хората на средна възраст. Не може с категоричност да с екаже дали засяга по-често жени, или мъже. При по-младите хора възпаляването на това сухожилие се получава, ако работата им включва прекалено дълго време стоене прав.
Зад сложния термин плантарен фасциит се крие неприятно възпаление на сухожилието
Спортуващите активно също са застрашени, в случай на голямо претоварване на краката. Няма точно изследване, което да диагностицира заболяването. Обикновено лекарите разпитват подробно пациентите си за предишни травми в областта на стъпалата, за ежедневието им и за физическото натоварване.
Често пъти се прави рентген на стъпалото, за да се изключат проблеми с костта. Лечението обикновено се състои в използването на мазила и противовъзпалителни медикаменти. По-важно в случая е обаче какво прави човек, за да се излекува. Профилактиката в ежедневието е ключът към справянето с проблема.
На първо място е важно да се намали физическата активност, за да не се натоварва толкова много сухожилието. Важно е също така да се закупят качествени обувки, които да предоставят опора на свода на ходилото. За облекчаване на болката, може да се сложи лед на засегнатото място.
Сутрин пък е добре да се правят разтягания на стъпалото и пръстите на краката, както и много лек масаж. Трябва да се има предвид обаче, че плантарния фасциит е състояние, с което не е лесно човек да се пребори. Понякога пълното възстановяване на сухожилието отнема месеци и дори година. Ето защо е много важно стриктно да се спазват препоръките на лекарите.