В сърцето на Букурещ, на Piața Lahovari №9, се извисява една от най-елегантните и недооценени архитектурни перли на румънската столица — Къщата на Асан. Създадена между 1906 и 1914 г., тя впечатлява с пищен архитектурен стил, богата история и изискано присъствие, което и до днес говори за времето на културния и икономически възход на страната.
Дом с история
Къщата е проектирана от прочутия архитект Йон Д. Бериндей по поръчка на Базил Г. Асан — индустриалец, изобретател и интелектуалец, известен с приноса си към модернизацията на Румъния. След 1945 г. сградата преминава към Румънската академия и става Дом на учените, а по времето на комунистическия режим е дом и на ресторанта „Parcul Trandafirilor“, популярен сред артистичната и интелектуалната бохема.
Архитектура в стил Beaux-Arts
Сградата е изящен пример за френския архитектурен стил Beaux-Arts, характерен с класическа симетрия, декоративни фасадни елементи, мраморни стълбища, витражи и богата орнаментика. Сред най-запомнящите се интериорни пространства са:
- Салонът с огледалата – внушителна зала с богата декорация
- Зодиакалната зала – с уникален стъклопис, изобразяващ зодиакалните знаци
- Залата „Едисон“ – препратка към научните открития
- Шахматната зала и Съветният салон – места за стратегически мисли и разговори
- Градинската тераса и мраморното стълбище – вдъхновени от класическите дворци на Западна Европа
- Туристическа спирка за ценители
Днес Къщата на Асан е културен паметник и едно от онези места, които съчетават история, изкуство и архитектура. Подходяща е за:
Туристи, интересуващи се от културно-историческо наследство
Архитекти и студенти по изкуства
Любители на изисканата градска естетика
Фотографи, търсещи уникални интериори и екстериори
Включете я във вашата пешеходна обиколка из Букурещ, заедно със сградите около Piața Romană, Ateneul Român и Calea Victoriei, за да се потопите в атмосферата на един изчезващ архитектурен свят.