В интервю за настоящата политическа ситуация в Русе общинският съветник Иван Иванов – председател на групата общински съветници и на общинската организация на БСП и бивш народен представител – откровено говори за напрежението около бюджета на общината, опасността от разпадане на управляващото мнозинство и политическите игри, които заплашват стабилността в местната власт. Пред информационна агенция АНОНС Иванов коментира също работата на кмета Пенчо Милков във втория му мандат, критиките от опозицията и ангажимента на БСП към реалните проблеми на русенци.
– Г-н Иванов, бюджетът на Русе беше гласуван, но не с пълно мнозинство. В постоянните комисии той не срещна подкрепа. Каква е ситуацията в управляващото мнозинство в местния парламент?
– Бюджетът е най-важното решение, което Общинският съвет взима – най-важно и за гражданите. По принцип предизвиква спорове. Много често политически групи използват това като повод да атакуват кмета, а други се стремят да реализират свои предложения, които смятат за важни. В известен смисъл – без да бъда груб – има и пазарлък: „Ние ще подкрепим бюджета, ако приемете наши предложения.“
– Имаше ли такъв пазарлък и сега?
– Да, според мен някои от политическите групи настояваха за свои предложения. Кметът се отнесе с разбиране към тях. Не мога да кажа дали ги прие, защото ги смята за добри – най-вероятно да – или защото, както и ние, имаше желание да се приеме бюджетът. Русенци забелязаха, че групата на местната коалиция „БСП за България“ не направи предложения на самото обсъждане, защото ние участвахме активно още от миналата година в подготовката на бюджета със свои идеи.
Понякога те не изглеждат големи и значими, но отговарят на реални проблеми в районите, за които ние като съветници отговаряме. С приемните, с връзката с пълномощниците на кмета, ние познаваме нуждите отблизо. Имахме над 10 предложения, които кметът прие още в хода на процедурата. Примери: улицата към „Чародейка Г Север“, която създава сериозни проблеми с движението, спортни площадки в кварталите, включително „Долапите“. Това са малки, но важни неща за живеещите там.
– Има ли опасност управляващото мнозинство в Общинския съвет да се разпадне?
– Винаги има такава опасност. Има много фракции. Основният проблем идва от политизирането на работата. Три от групите в ОбС – ПП-ДБ, СДС и „Възраждане“ – водят целенасочена битка срещу кмета. Това не е предизборна ситуация, дори не сме в средата на мандата, но те вече провеждат театрални постановки с призиви „Оставка“, оценки като „провал“. Опитват се да го изкарат некомпетентен, сякаш не е защитил нито един проект – неща, които нямат нищо общо с реалността. Всъщност, именно заради усилията му да убеди постоянно сменящи се министри, Русе привлече значителни средства и успешно изпълнява европроекти.
Само преди дни социалният министър беше тук за началото на реконструкцията на дома за възрастни хора „Възраждане“. Има средства от държавата за спортната зала с плувен басейн, за новия корпус на СУ „Васил Левски“, за рехабилитацията на пътя Русе–Николово – 12 милиона лева. И в селата се работи – в Долно Абланово, например, за което аз отговарям, се правят конкретни предложения, включени в бюджета.
– Как се справя кметът Пенчо Милков във втория си мандат? Има ли разлика спрямо първия?
– Да, категорично. Натрупаният опит помага. Най-важното е, че продължава политиката за разширяване на възможностите на общинските предприятия. Грешно е да се мисли, че външни фирми ще озеленяват, чистят и благоустрояват по-добре – те просто ще струват поне 20% повече на русенци. Когато общината си го прави сама – с техника, с хора, със собствени усилия – това е икономически по-ефективно и политически честно. Това е и нашата политика като група.
Смятам, че кметът се справя. През последните месеци, обаче, срещу него се води лична и груба атака. Опонентите му – особено в ОбС – се държат като марксисти, които вярват, че с удари ще го „нокаутират“. Те си мислят, че той е „в гроги състояние“ и се готвят за избори. Но грешат – кметът си е във форма. Политическа грешка ще бъде, ако свалиш добре работещ кмет. Смятате ли, че техният нов кандидат ще получи повече от онези максимум 10%, които имаше кандидатът на ПП-ДБ? Или от мизерните 3% на останалите?
– През последните седмици Русе беше посетен от няколко министри от БСП. Тук беше и председателят на парламента. Върнаха ли се „славните времена“ на БСП?
– Ситуацията е… абсурдна. Колкото по-малко народни представители имаме, толкова по-високи позиции заемаме във властта. Това не трябва да се случва. Никой в БСП не бива да смята, че ще стигне до властта без победа на партията си – това е правилният път. Но, след като имаме хора във властта, ги използваме максимално, за да решаваме проблемите на Русе. В това виждаме смисъла от съществуването на партията и на коалицията – когато реално помагаме на града.