Марин Киров е роден в Царево, където е завършил средното си образование. Юридическото си получава в Благоевград, след като завършва успешно Югозападен университет „Неофит Рилски“. Семеен е. От 2010 година е практикуващ юрист, включително и ръководител на консултантско дружество за правни услуги и бизнес анализи. От 2021 е заместник-кмет на Царево по въпросите, свързани с обществения ред и сигурността, благоустрояването, екологията, и чистота. От 2023г. е кмет на община Царево.
Г-н Киров, измина година от мандата ви. Какъв беше той за вас и за община Царево?
-Изключително интересна и динамична година, която на пръв поглед трябваше да е белязана само и единствено от възстановяването от бедствието, което ни сполетя. За щастие освен, че успяхме да отметнем много работа по целевите обекти, за които държавата ни отпусна финансиране, които бяха разрушени от водната стихия – трите градски моста, давта язовира, пътна инфраструктура и още няколко междуселски моста, успяхме да привлечем достатъчно друг ресурс, капитал, по различни финансови инструменти, който да ни помогне да развием идеята си за устойчиво развитие на Царево.
По държавната програма за общински обекти успяхме да привлечем над 21 милиона лева за изключително важни обекти. Един от тях е вече завършен – водопроводът на село Варвара. Успяхме да привлечем средства за друга болна тема – две пречиствателни станции във Варвара и Синеморец, за пътя за село Броцдилово, за проектиране на водопроводи на всички села в Странджа, за проектиране на два социални центъра и проектиране на нова сграда на училището в Царево. Освен тези проекти по правителствената програма успяхме чрез рефинансиране на стар дълг, на доста по-добри условия да доизградим медицинския център тук в град Царево, който ще е готов в началото на следващата година.
Успяхме да заложим на много подобрения в образователната инфраструктура на град Ахтопол, подобрения в училището, в детската градина. По ДФЗ успяхме да спечелим средства от старата програма, да заложим и в новата. Успяхме да си подготвим проектно за всички програми, които предстоят да се отворят по „Рибарство и аквакултури“, за ремонт на лодкостоянките в Лозенец и в Ахтопол, за основен ремонт на пристанището в Царево.
Една изключително трудна година, но много динамична и успешно за целия ръководен екип и за цялата община, защото обектите, които сме положили, са във всяко едно населено място. Не акцентираме само на общинския център. Ние сме шампионите по Южното Черноморие по изпълнение на средствата по програмата за общините.
-Започнахте мандата си трудно заради кризисната ситуация, имаше забавяне за помощта от държавата. На какъв етап е възстановяването? Успяхте ли да възстановите всичко?
-Не, със сигурност не сме успели, на първо място трябва да кажем, че държавата отпусна едва 40 милиона от 80 млн., които са необходими за цялостно възстановяване на инфраструктурата. По средствата, които са отпуснати, се работи и до няколко месеца всички обекти ще бъдат завършени. Продължава да не ни е възстановена сумата, която като община сме разходвали в първите месеци след бедствието, докато дойде помощта. Тя е за над 1 милион лева, което за нашия бюджет е огромен разход. Не са отпуснати средства за други мероприятия – за подобряване на пътната инфраструктура, за разрушени пътища и асфалтова настилка, за корекция на речни корита и дерета. На етап възстановяване сме, до няколко месеца ще сме готови с целевите обекти, за които сме финансирани. Очакваме да бъдем подпомогнати с още един транш от държавата.
-Как се работи в политическата криза, в която сме в момента и липсата на редовно правителство? Това какво влияние оказва на общините като Царево?
-На първо място искам да кажа, че служебните правителства също са съставени от експерти и осъзнавайки сложността на ситуацията се справят добре с това да помагат на общините. Общините работят много добре с МОСВ, с МРРБ, колегите там осъзнават, че въпреки че не могат да полагат дългосрочни цели и проекти, успяват да ни помогнат в моменти, когато имаме нужди и проблеми.
Изключително трудно се работи в тази политическа нестабилност. Единият ден се говори, че ще се приема нова наредба за таксата битови отпадъци, другия ден се говори, че ще се вдига минималната заплата, после се говори, че може и да не се вдигне.
Много е динамично, но пък общините страдат и от безпринципни коалиции. Например в началото на годината, докато действаше така наречената сглобка, правителството на ПП-ДБ, подкрепено от ГЕРБ и другите партии, се приемаха нелогични закони. Община Царево пострада от един такъв закон – Законът устройство на черноморското крайбрежие, който въведе 500-метрова зона около плаж „Корал“ в Лозенец. Там отпадна статута на над 300 имота, тази зона въобще не е зад самия плаж, а навлиза в самото населено място и общината губи 600 000 лева от данъци и такси. Като ги добавим онзи 1 милион, които не сме получили, нашата община от хаоса в управлението и от хаоса от това, че няма следващо редовно правителство, е пострадала изключително много. За щастие служебното правителство осъзнава своята роля да е балансьор. Служебното правителство и общините в момента са единственият гръбнак на държавата.
-Споменахте повишаването на минималната работна заплата. Малките общини са основен работодател в градовете. Това ще окаже ли влияние и на вашия бюджет?
-Изключително рязко оказва влияние на бюджета, оказа го и през миналата година, когато се повиши минималната заплата. Общините получават все по-малки субсидии, а минималната заплата се повишава. При нас 60% от хората са на минимална заплата, това се отразява. Води и до конкретни мерки, които сме предприели като администрация. В дейност чистота съкращаваме 40 човека, правим стратегия, с която да заменим повече от човешките дейности с машини. Гледаме в дългосрочен план, че това увеличаване на минималната заплата, което всички очакваме и искаме, не е подплатено с финансови средства от държавата.
-Основните приходи в Царево идват от туризма. Успяхте ли да се възстановите в сектора до периода преди Ковид?
Настоящият туристически сезон беше изключително успешен. Единственият и най-важен показател за нас са приходите. Имаме повече приходи от туристическа такса, имаме повече категоризация. Или сме извадили на светло туристическите обекти или сме имали повече туристи. Истината е някъде по средата. Българските туристи предпочитат южното Черноморие, не сме достигнали нивата на Ковид кризата, когато границите бяха затворени, но това не е реалистично. За нас е важно, че българският турист е тук. За мен като кмет е важно да създам нов профил на общината, не просто като предпочитана морска дестинация, но и като добро място за живеене, за инвестиция, за второ жилище.
Основните обекти в общината през настоящата и следващата година са изграждане на медицински център, образователна инфраструктура, спортна инфраструктура, ремонтирахме градския стадион, започваме строителство на многофункционална спортна зала. Тартегираме Царево в сектора закупуване на второ жилище, за да си осигурим местни туристи, които са по-дългосрочни тук при нас.
На прага сме на 2025г. Какви са плановете за втората година на мандата ви?
Довършваме всички започнати обекти по правителствената програма, кандидатстваме по новите европейски програми. Голямата мечта на Царево е рибарско пристанище, за съжаление се оказа, че е изтекло разрешението за строеж. В момента го презаверяваме. Водим преговори с финансираща институция за над 30 милиона лева за строителството му. Следващата година ще е посветена на довършване на обектите, които сме започнали в първата година и за участие в новите програмни периоди за европейско финансиране. По отношение на култура и туризъм – въвеждаме изцяло нова културна програма. Царево е лидер по Южното Черноморие в културния туризъм, винаги сме имали културна програма на високо ниво, сега ще я надградим с фестивална програма, която да е от типа на програма да привлича туристи. Залагаме на много младежки фестивали, музикални фестивали, спортни фестивали. Изключително много работа ни очаква.