Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира днес в Русе случая с ножовете в столични училища и молове и обясни как образователната система може да се включи в превенцията на агресията сред учениците.
„След случаите в столичните мол и училище разбрах, че голям процент ученици от тези общности ходят ежедневно с ножове и учителите им ги изземват всеки ден. Явно това е въпрос на култура, в случая – локална, и има нужда от помощ“, заяви Вълчев на брифинг в Русе.
Министърът обясни, че настоящата конференция в града е организирана за популяризиране на кампанията за въвеждане на еврото, но той използва възможността да посети възможно най-много области и да проведе срещи с педагогическата общност и регионалното управление на образованието.
„Ние разчитаме на образователната система да възпитава децата и да формира правилни отношения и нагласи. По този начин тя може да помогне в борбата с агресията“, добави Вълчев.
По думите му, през последните десетилетия българската образователна система е загубила част от възпитателната си функция. „Затова с промените в учебните програми и насоките се опитваме да напомним на учителите колко важно е да възпитават“, посочи министърът.
Вълчев допълни, че съвременните учители се конкурират с мощни информационни и развлекателни среди, които често формират насилствени нагласи у децата. „Бях изненадан да видя видеоигра, в която целта е да убиеш възможно най-много хора по най-жесток начин. Ако добавим филмите и съдържанието, което гледат младите хора, това води до създаването на нагласи за насилие“, обясни той.
Министърът подчерта, че голям проблем остава неспособността на някои учители да въдворят ред в класната стая. „Със закона за предучилищното и училищното образование предложихме допълнителни мерки за работа с учениците. Подкрепата остава, въпреки критиките, че децата само ще бъдат наказвани. Когато един учител не може да въдворява ред, страда правото на качествено образование на всички останали ученици“, заяви Вълчев.
Той обобщи, че поставянето на металдетектори във всички училища не е реалистично решение и призова за цялостна ангажираност на учители, родители и институции в изграждането на култура на уважение и безопасност сред младите хора.
