С много емоции, отговорност и вдъхновение премина ежегодният преглед по първа долекарска помощ, организиран по повод 8 май – Деня на Червения кръст и Червения полумесец, в двора на СУ „Христо Ботев“ в Тутракан. Инициативата събра ученици и млади доброволци, които демонстрираха знания и практически умения за реакция в кризисни ситуации.
Събитието бе организирано от Общинския съвет на БЧК – Тутракан и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Начало на инициативата даде председателят на Общинския съвет на БЧК – Тутракан Сенами Рашид, който поздрави участниците и им пожела успех, увереност и вяра в собствените им способности.
Сред официалните гости бяха директорът на Секретариата на Областния съвет на БЧК – Силистра Маргарита Касабова и специалистът „Мениджмънт на бедствията“ към ОблС на БЧК – Силистра Веселин Калчев.
Представянето на участниците бе оценявано от компетентно жури в състав: Ана Петрова – главна сестра към МБАЛ – Тутракан, Дима Неделчева – старша сестра към лечебното заведение, и Донка Григорова – медицинска сестра към МБАЛ – Тутракан.
В оспорваната надпревара първото място си поделиха отборите на СУ „Йордан Йовков“ – Тутракан и СУ „Христо Ботев“ – Тутракан. Второто място зае СПИ „Христо Ботев“ в село Варненци.
Участниците демонстрираха завидни знания и практически умения при оказване на първа помощ при изгаряния, измръзвания, счупвания, ухапвания и други инциденти. Те показаха не само добра подготовка, но и съпричастност, бърза реакция и готовност да помагат в трудни моменти.
Организаторите подчертаха, че инициативата е не просто състезание, а важен урок по човечност, отговорност и доброволчество, който възпитава у младите хора ценности и активна гражданска позиция.
