Неделя, 13 октомври 1940г. Франция е паднала, а с падането на нощта битката за Великобритания е все по-близо. Само няколко седмици по-рано Лондонският Блиц изсипва ад и огън над града и в момента над гарите има дълги опашки от бежанци… предимно деца. Рискът от инвазия е огромен.
Това е моментът, в който 14-годишната принцеса Елизабет Втора е помолена да направи обръщение по националното радио към нацията и нейните деца – и по-специално към тези, които биват изпращани извън града към провинцията, за да бъдат в безопасност, макар и далеч от дома.
Самият Чърчил отправя тази молба за реч към бъдещата кралица Елизабет. И тя откликва. Произнася реч, от която всички настръхват и до днес. Реч, която отеква във времето и остава във вечността. Реч, която „заглушава“ бомбите на войната и успокоява децата.
Излъчвана на живо по BBC от двореца Уиндзор, това е първата поява на Елизабет по радиото и първата ѝ публична реч изобщо. 10-годишната принцеса Маргарет е плътно до нея.
Хиляди деца бяха принудени да напуснат домовете си, да се разделят с майките и бащите си“, започва речта си бъдещата кралица, пише Edna.bg.
„Аз и моята сестра Маргарет ви съчувстваме, мислим за вас и знаем от собствен опит какво е да бъдеш далеч от хората, които най-много обичаш. Изпращаме кураж на всички вас, които е трябвало да напуснете дома си и сега сте на ново и непознато място. Искаме да благодарим на всички добри хора, които са ви приели в домовете си.“
Самите принцеси е трябвало да напуснат Бъкингамския дворец, където са живели до момента, и са били преместени в двореца Уиндзор за по-голяма безопасност.
Правителството дори е посъветвало кралицата майка да напусне страната заедно с дъщерите си и да заминат за Канада, но тя отказала с думите: „Децата няма да тръгнат без мен. Аз няма да тръгна без краля. А кралят никога няма да напусне страната.“
След трагедията с Дюнкерк, това е бил моментът, който Чъчрил описал като „най-мрачният ни час“.
Ето защо отправил гореща молба към едва 14-годишната Елизабет – да помогне на нацията да се почувства по-защитена, разбрана, да успокои хилядите деца, разделени от родителите си.
„Днешните деца ще имаме дълг да направим утрешния свят едно по-добро и по-щастливо място. Когато настъпи мирът, не забравяйте, че ние – днешните деца – ще трябва да направим утрешния свят едно по-добро и по-щастливо място. Сестра ми е до мен и двете заедно ви казваме „Лека нощ“. Хайде, Маргарет. Лека нощ, деца. Лека нощ и късмет на всеки от вас“, казва тя в радиообръщението си по време на Втората световна война на 13 октомври 1940 г.
Речта има огромен успех и дава старт на редовни обръщения към децата. Крал Джордж бил притеснен да даде на принцеса Елизабет такава задача, но бил много горд и доволен от резултата.
Британският народ трябва да се обедини около своя единна кауза, затова Елизабет, подобно на много други млади англичани, копнее да има свой принос. И то не само по радиото. Родителите ѝ не позволяват да се запише в армията, защото никоя жена от кралското семейство не го е правила досега. Те знаят, че дъщеря им е покорна и възпитана, но не подозират за огромната воля и характер, които носи в себе си.
И така, след едногодишен дебат, в началото на 1945-та, само на крехката 19-годишна възраст тя се присъединява към женската организация към британската армия под рег. номер 230873 с име „Елизабет Уиндзор“. Членовете на организацията осигуряват ключова подкрепа по време на войната, служат като зенитни артилеристи, радисти, механици и шофьори. Самата Елизабет преминава шестседмичен курс за обучение като автомеханих и до юли вече се е издигнала като младши командир.
Научава се да деконструира, ремонтира и възстановява двигатели, да сменя гуми, да управлява всеки тип машина, върху която работи, включително джипове, камиони и линейки. Според списание Collier по това време за „тийнейджърката, облечена с гащеризон“ най-голямата радост е „да се нацапа от работата и да покаже тези следи от труд на приятелите си“.
Елизабет все още работи за организацията, когато Германия се предава на 8 май 1945-та. Военната ѝ служба приключва и след капитулацията на Япония по-късно през годината, пише още Edna.bg.