Безопасно ли е готвенето с алуминиево фолио? Експертите казват „да“ – с изключение на един вид храна.
Добрите кулинари не се замислят да използват алуминиево фолио за приготвяне на закуска, обяд и вечеря, но според експертите по безопасност на храните това крие някои рискове. Макар че често използваното приспособление за тигани по принцип е безопасно за употреба при температури до 250 градуса по Целзий,употребата му може да доведе и до проблеми, предупреждават професионалистите.
„Високите температури, особено при кисели храни като домати, цитрусови плодове или оцет, могат да доведат до проникване на алуминий в храната“, казва пред HuffPost Дарин Детвайлер, председател на Програмата за безопасност на храните на Националната асоциация за екологично здраве.
В повечето случаи това са малки дози, но когато се консумира прекомерно количество фолио за определен период от време, могат да възникнат потенциални здравословни проблеми, като например невродегенеративни заболявания.
„За да сведете до минимум попадането на алуминий, избягвайте да готвите или съхранявате киселинни или солени храни във фолио за дълъг период от време, тъй като това може да доведе до метален вкус и образуване на костилки по фолиото“, обяснява пред изданието Джесика Гавин, сертифициран учен по храните и кулинар.
По принцип, ако храната не е прекалено солена или киселинна, всичко е наред, потвърждават експертите.
„При печене на бисквити върху тава, покрита с фолио, алуминият се прехвърля много малко, тъй като храната е суха и не остава дълго време в контакт с фолиото. То е идеално и за задачи с висока температура, като например печене на зеленчуци и месо или печене на бекон“, допълва Гавин.
Дори и да полагате усилия да избягвате поглъщането на алуминиево фолио, това е по-трудно, отколкото си мислите – защото повечето хора го консумират, без да го осъзнават. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията средностатистическият човек в САЩ поглъща между 7 и 9 милиграма алуминий всеки ден чрез храната си.
Рискът от готвене с алуминиево фолио е нисък, като само около 4% от приемания от нас алуминий идва от предмети като прибори, тави за печене на скара или фолио, добавя Гавин.
Алуминият може да се открие и в козметиката, лекарствата, антиперспирантите и питейната вода.
Източник – New York Post/