Сънят е изключително важен за нашето здраве – физическо и психическо. Той играе ключова роля в много процеси по възстановяване на тялото ни.
Защо е толкова полезен сънят?
Докато спим, тялото ни има време да се възстанови, да регенерира клетките и да „ремонтира“ увредените тъкани. Например, мускулите се възстановяват след физическо натоварване.
АНОНС припомня, че тази 5-минутна тренировка гарантира повече енергия, концентрация и сън
Сънят е от съществено значение и за обработката на информация и консолидацията на паметта. По време на сън мозъкът преглежда и съхранява новопридобити знания.
Липсата на сън може да доведе до раздразнителност, стрес и тревожност. Сънят помага на мозъка да обработва емоционални събития и да регулира настроението.
Когато спим, имунната система работи усилено за борба с инфекции и възстановяване на организма.
Колко часа е добре да спим?
Препоръките за това колко часа сън ни е необходим варират в зависимост от възрастта. Те могат да варират и в зависимост от индивидуалните нужди и начина на живот.
Новородени (0-3 месеца): 14-17 часа на ден;
Бебета (4-11 месеца): 12-15 часа;
Деца (1-5 години): 10-13 часа;
Деца в училищна възраст (6-13 години): 9-11 часа;
Тийнейджъри (14-17 години): 8-10 часа;
Възрастни (18-64 години): 7-9 часа;
Стари хора (65+ години): 7-8 часа;
Какво се случва, ако не се наспим?
Липсата на сън може да носи много последствия след себе си – от дребни и почти незабележими до наистина много сериозни. Едно от тях е намалена концентрация и памет. Липсата на сън влошава вниманието, паметта и способността за вземане на решения. Не са изключени и проблеми с настроението. Хроничната липса на сън може да доведе до депресия, тревожност и раздразнителност.
Недостатъчният сън може да намали ефективността на имунната система, което увеличава риска от болести, може да повиши нивата на стресовия хормон кортизол, което води до проблеми с теглото и метаболизма.
Липсващият сън понякога е свързан и с по-сериозни ситуации, като например повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и хипертония.
Сънят е основен фактор за нашето здраве и ефективност през деня. Не само количеството сън е важно, но и качеството му. За да се чувстваме добре и да функционираме оптимално, е важно да спим достатъчно, в подходящо време и в спокойна среда, пише Дарик.