Само няколко години след скандала с финансовата пирамида OneCoin, създадена от българката Ружа Игнатова, светът може да е изправен пред подобна схема. Британската компания BETL набира популярност с обещания за високи печалби от отдаване под наем на зарядни станции за смартфони. Случаят вече привлече вниманието на “Капитал”, “Апис” и други.
BETL не се различава съществено по нищо от OneCoin. Някои потребители дори твърдят, че платформата е просто обикновен уебсайт, който предлага илюзия за бързо забогатяване. Единственото условие за участие е да се направи превод в размер от 1200 до 9600 лева, според предлаганите пакети и да се включите в мрежов маркетинг за привличане на нови потребители.
Идеята е проста – срещу инвестиция от порядъка на няколкостотин долара потребителите получават обещание за пасивен дивидент от собствена зарядна станция.
Разследване на „Капитал“ показва, че финансовата архитектура има ясни отличителни белези на „пирамида“.
Въпросната британска фирма продава пакетите с уверението, че инвестицията ще бъде избита за по-малко от месец. На теория потребителят си купува зарядна станция, която се намира някъде по света, за да му носи големи доходи от даване под наем. Остава загадка къде са разположени тези зарядни станции и откъде ще се вземат толкова много желаещи да ги наемат.
За повече убедителност BETL пуска снимки и видеа от ресторанти, хижи и т.н. с инсталирани станции за зареждане. Идеята е да се внуши, че наистина има търсене. И много хора се „връзват“. Има и друга примамка – за да се заобиколи Законът за мерките срещу изпирането на пари, схемата използва за разплащания стейбълкойни и криптоборси, като така се избягват трансфери през банките.
„Hяĸoи пoтpeбитeли казват, че плaтфopмaтa e oбиĸнoвeн yeбcaйт, ĸoйтo обещава бъpзo зaбoгaтявaнe. Eдинcтвeнoтo ycлoвиe зa yчacтиe e дa нaпpaвите пpeвoд в paзмep oт 1200 дo 9600 лeвa – cпopeд пpeдлaгaнитe пaĸeти, и дa ce вĸлючитe в мpeжoв мapĸeтинг зa пpивличaнe нa нoви пoтpeбитeли“, пояснява kaldata.com.
Пoтpeбитeли, доверили се на ВЕТL, paзĸpивaт, чe нe са наясно каква е дeйнocттa нa ĸoмпaниятa. Hяĸoи твъpдят, чe тя e бaзиpaнa в Kитaй и пpодава мoбилни зapядни ycтpoйcтвa и бaтepии.
На самия сайт на ВЕТL пише, че кoмпaниятa e peгиcтpиpaнa миналия декември в Лондон като ВLUЕ ЕLЕСТRІС ТЕСНNОLОGY LІМІТЕD (c peгиcтpaциoнeн нoмep 15375748), cъc ceдaлищe в Лoндoн. Компанията се промотира като „лидер в индустрията с мобилна енергия“.
Учредена е от Музафар Ахмед РИАЗ, за да проучи и изследва ефективността на „Споделящата икономика“ в Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Виетнам и други региони, където проектите „Споделяща икономика“ са преобладаващи, за периода от 2019 до 2022 г., научаваме от сайта на ВЕТL. Ето и още инфо пак оттам:
„Марката BETL произхожда от Лондон, Англия, но индустрията за мобилна енергия възниква в Китай през 2017 г. След 7 години развиване и популяризиране на индустрията, степента на навлизане на мобилното енергийно оборудване в страните около Китай е изключително висока, но европейският пазар в момента не е достатъчно развит. Така че 90% от оборудването на BETL се намира и работи в Китай, тъй като това е една от най-гъсто населените страни в света. И като се има предвид, че използването на мобилно захранващо оборудване в Китай е най-високо в сравнение с това на други пазар, печалбите също са най-значителни на китайския пазар. Като юридическо лице, работещо на пазара, всяка компания трябва да има законен бизнес лиценз, за да плаща данъци, така че BETL също има законен бизнес лиценз в Хонконг, Китай“.
И почерпки на живо
В общобалканска Telegram група на компанията, в която участват само хора, които вече са инвестирали, към 20 ноември има близо 20 хиляди. Активна кампания върви в няколко български града. Провеждат се и срещи с почерпки в заведения, хотелски комплекси, на които се представят батериите и възможностите от тях да се печели.
Нищо вярно няма в тази статия, освен копираното от официалният сайт. По това съдя ,че нямате достоверна информация от нито един „изгорял“ от „пирамидата“.
Успех със жълтите новини и весели празници!