Нови сблъсъци по границата между арменските и азербайджанските сили избухнаха днес, съобщи Ереван, ден след като смъртоносните боеве заплашиха да провалят водените от ЕС мирни преговори през уикенда между кавказките отдавнашни врагове.
Баку и Ереван са в десетилетен териториален спор за населената с арменци азербайджанска област Нагорни Карабах, за която са водили две войни.
Днес сутринта „азербайджанските въоръжени сили нарушиха прекратяването на огъня по посока на Сотк (източната част на държавната граница), използвайки безпилотни летателни апарати“, се казва в изявление на Министерството на отбраната в Ереван. В него се посочва, че „двама военнослужещи от арменските въоръжени сили са ранени“, а единият от тях е в критично състояние.
При сблъсъците по границата в четвъртък загина един азербайджански военнослужещ, а четирима арменски войници бяха ранени.
Планирано е арменският министър-председател Никол Пашинян и азербайджанският президент Илхам Алиев да се срещнат в неделя в Брюксел за разговори, водени от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, предава БГНЕС.
Според ЕС съперничещите си лидери са се договорили и за съвместна среща с лидерите на Франция и Германия в рамките на европейската среща на върха в Молдова на 1 юни.
В четвъртък Пашинян обвини Азербайджан, че се опитва да „подкопае преговорите“ в Брюксел. Той предупреди, че има „много малък“ шанс за подписване на мирно споразумение с Азербайджан по време на срещата.
„Проектоспоразумението все още е на много предварителен етап и е твърде рано да се говори за евентуално подписване“, каза Пашинян.
В началото на май държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен доведе външните министри на Азербайджан и Армения във Вашингтон за преговори.
Западът засили посредничеството си, тъй като влиянието на Русия, която в миналото е била основният фактор за засилване на властта между бившите съветски републики, отслабва поради нахлуването ѝ в Украйна.
Армения, която традиционно разчита на Русия като гарант за сигурността си, все повече се разочарова от Москва. Тя обвини Русия, че не е изпълнила мироопазващата си роля, когато азербайджански активисти блокираха единствената сухопътна връзка на Карабах с Армения.
Двете страни воюваха през 2020 г. и през 90-те години на ХХ в. заради спорни територии, главно Нагорни Карабах. В двете войни за региона са убити десетки хиляди души.