Общественият посредник на Русе Валентин Димитров е готов да предприеме съдебни действия срещу общинския съветник от ГЕРБ Орлин Дяков след скандалното му поведение по време на заседание на Комисията по култура в сряда.
Повод за ескалацията станаха публични изявления на Дяков, направени в хода на заседанието, в които той твърди, че мандатът на омбудсмана е изтекъл, че присъствието му е „натрапено“, както и че има припокриване между неговите правомощия и тези на Общинския съвет.
Според Димитров тези твърдения са „фактически неверни, правно несъстоятелни и подвеждащи“, като уронват честта и достойнството му и създават невярна представа за институционалния му статут.
Омбудсманът е категоричен, че поведението на председателя на комисията може да бъде квалифицирано и като клевета по смисъла на Наказателен кодекс, по-конкретно чл. 147, тъй като, по думите му, става дума за разгласяване на позорящи и неистинни обстоятелства пред трети лица.
Освен това Димитров посочва, че действията противоречат и на Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и на вътрешните правила на Общинския съвет в Русе, като нарушават принципите на законност, обективност и добросъвестност.
Скандал в Русе! Съветник от ГЕРБ мутрее брутално в комисия: Мога да идвам както си искам! И неподготвен!
По думите му, с поведението си Дяков е действал извън предоставените му правомощия, въвел е в заблуждение членовете на комисията и е накърнил авторитета на институцията. Според омбудсмана са налице и основания за ангажиране на гражданска отговорност по реда на Закона за задълженията и договорите (чл. 45) за причинени неимуществени вреди.
Димитров настоява за незабавна, пълна и безпристрастна проверка на случая. Той изисква да бъдат събрани всички относими материали – официален протокол и записи от заседанието, както и да бъде извършена правна оценка за евентуални дисциплинарни нарушения.
Сред исканията му са още да бъде започната процедура по търсене на отговорност, да се разгледа възможността за освобождаване на Дяков като председател на Комисията по култура и да се предприемат мерки за недопускане на подобни случаи в бъдеще.
Омбудсманът заявява, че при липса на адекватна реакция ще предприеме допълнителни действия без предизвестие, включително сезиране на прокуратурата за данни за престъпление, завеждане на граждански иск за обезщетение и уведомяване на всички компетентни контролни и съдебни органи.
