Шествие в подкрепа на въвеждането на задължителния предмет „Добродетели и религии“ се проведе вчера в столицата. То беше организирано от граждански сдружения и подкрепено от Светия Синод. В него участваха лично българският патриарх Даниил и трима митрополити. В словото си пред участниците в шествието патриархът каза, визирайки плакатите на противниците на предмета, че „да, училището не е църква, то е нейно чедо“.
Шествието в защита на предмета „Добродетели и религии“ започна пред катедралния храм „Св. Александър Невски“.
Цветелина Пенчева, родител и учител: „Тук съм точно в качеството ми на майка и на учител, защото вярвам, че всяко едно дете има право да се образова релегиозно и това е част от нашата култура, идентичност и история.“
Десислава Панайотова, Културно-просветен отдел на Св. Синод: „Участвам, защото искам децата ни да вярват и да обичат и защото искам да знаят за вярата. Участвам, защото вярвам, че сме един народ и възпитанието и образованието трябва да вървят заедно, както в семейството, така и училището.“
Докато хората се събираха пред храма, вътре патриарх Даниил отслужи молебен за въвеждането на предмета като задължителен в българското училище.
Родителите обаче ще имат избор от три програми – „Дободетели/етика“, „Православие“ и „Ислям“. След молебена патриархът произнесе слово, в което подкрепи инициативата на просветното министерство за новия предмет.
Българският патриарх Даниил: „Училището не е църква – да. То е нейно чедо. То е родено от църквата. Българското училище е родено от църквата. И с неговото въвеждане отново в редовната програма не само ще се възстанови историческата правда, но ще се даде възможност да бъдем истински продължители на делото на нашите първоучители светите братя Кирил и Методий.“
Шествието премина по улица „Раковски“, по булевард „Цар Освободител“, мина край просветното министерство и стигна до църквата „Св. Неделя“. В него се включиха хора от цялата страна, митрополитите Гавриил, Серафим и Пахомий, епископи и свещеници.
Веселин Долмов: „Да подкрепим тази кауза, защото мниго хора са се заблудили,че това може да навреди. А всъщност единственото нещо, което може да навреди е знанието, когато липсва.“
Филип Николов: „Чисто и просто става въпорс за духовното и културно оцеляване на нашия народ за в бъдеще.“
Шествието приключи пред храма „Св. Сесмочисленици“, където патриархът благодари на участниците.