Възпоменателно честване по повод 150 години от Априлско въстание се проведе в парк „Кирил Ракаров“ пред Паметника-костница на участници във въстанието, живели в Павликени.
Стотици граждани, представители на институции, училища и обществени организации сведоха глава в знак на признателност към героите, отдали живота си за свободата на България. Възпоменанието припомни подвига на българите от пролетта на 1876 година, когато народът ни се изправя в борба за свобода, достойнство и собствена държава.
По време на честването беше подчертано, че павликенският край има достойно място в историята на националноосвободителните борби. Бачо Киро и десетки въстаници тръгват от Бяла черква, а село Мусина пази спомена за Поп Харитон. Жители от много населени места на днешната община Павликени се включват в боевете при Дряновски манастир и в общата кауза за свободна България.
В словото си участниците в церемонията отбелязаха, че дълг на днешните поколения е да пазят паметта за героите, да съхраняват историческите места и да възпитават младите хора в уважение към родния край и към България.
Слово в памет на героите произнесе директорът на Исторически музей – Павликени Елена Христова-Чанакчиварова.
В знак на признателност цветя и венци поднесоха представители на училища, политически партии, обществени институции и граждани.
