„На какво основание МВнР е издало виза и разрешение на екипа на тази руска официална медия, която е забранена за излъчване в ЕС, да влезе в България и да прави интервюта и то по празници“.
Това пита бившият ни посланик в Русия Илиян Василев във Фейсбук.
Ето целия му пост:
„Случайното“ интервю на Волгин с канал Россия-1 ме принуждава да задам следните въпроси.
1. На какво основание МВнР е издало виза и разрешение на екипа на тази руска официална медия, която е забранена за излъчване в ЕС, да влезе в България и да прави интервюта и то по празници, след като техният МИД (Министерство на външните работи, бел. ред.) изгони и последния български журналист и на практика сме в режим на взаимна забрана за журналисти?
Този въпрос е още по-смислен в контекста на очебийния факт, че тази телевизия „воюва“ срещу България с материалите, които прави, в случая – с предавания, които разделят българското общество. За сведение на минувачите, за да действа в София, екипът на Россия-1 е получил визи и то не туристически и би трябвало да е обявил целта на визитата си. Значи някой в МВнР му е помогнал.
2. Ръководството на БНР би трябвало да вземе мерки, защото очевидно Волгин е ампутиран от чувство на колегиалност и солидарност, след като дава интервю на канал от страна, която изгони собствения кореспондент на БНР в Русия?
Ако приемем, че сме в състояние на война, и в момента Кремъл е активирал всички руски служби и пропаганди да работят срещу България, правителството и най-вече истинската атлантическа част в сглобката, то действията на Волгин са съставомерни. Няма да използвам правосъдните стандарти на Русия в този момент – „за дискредитация на армията“, а нашите собствени – „за поставяне в услуга на чужда държава“. Аргументът „свобода на словото“ не касае чужда агентура и действия против законно избраните власти, който стимулира „разкол“ между „обикновените“ хора и властите – ключова опорна точка на Кремъл.
Пропагандаторът Волгин защити и пишман професорката от СУ, която призова за нова окупация на България от страна на Червената армия. Защото Възраждане, БСП и всички проруски сили иначе власт няма да помиришат.
Та въпросът ми е, защо ръководството на БНР не санкционира тази елементарна липса на солидарност на Волгин с негов колега?
Епицентър. бг припомня: За участието на Волгин в предаване на „Росия 1“ се появиха коментари във Фейсбук – както в снимка, така и с кратко видео.
Самият Волгин развива тезата как „обикновените хора“ не смятали Русия за враг, но българският политически елит така правел. В краткия отрязък се вижда и друго – как „Россия 1“ насажда позицията, че България се готви да забрани всичко руско. Специално се набляга как за ПСА нямало място в Музея на социалистическото изкуство според директора му.
В репортажа се посочва, че политици призовават да се преименуват улици в центъра на София, както и храмът „Александър Невски“.
Освен в столицата руските журналисти имат репортаж и от плевенското село Телиш. В тях се разказва как са премахнати фигурите от Паметника на съветската армия, а сред хората, които изказват своето мнение по въпроса са руският посланик Елеонора Митрофанова и журналистът от БНР Петър Волгин. Техните оценки за случилото са доста отрицателни.
Към момента не е ясно на какво основание екипът на руската телевизия е влязъл в страната ни. Москва официално обяви България за „неприятелска страна“ – без подобни квалификации да са правени от българско правителство по отношение на Русия.
“Россия 1” е в забранителния списък на ЕС, сред други руски медии, които вече не могат да излъчват на територията на блока заради пропагандата, която струи от медиите в Москва. Телевизията е считана за инструмент на Кремъл за дезинформация на фона на продължаващата в Украйна война.
Брюксел отне лиценза на редица медии, сред които Russia Today, Sputnik. “Россия 24”. и др. ЕС наложи санкции и на медийни организации и лица, отговорни за пропагандата и дезинформацията.
Тази забрана обаче се отнася само за излъчване. Това означава, че не е забранена дейността на представители на тези медии у нас.