Разхождайки се по която и да е градска улица в Египет, със сигурност ще срещнете характерно куче с щръкнали уши, вретеновидни крака и къдрави опашки. Баладийските кучета, както ги наричат, наброяват около 15 милиона в цялата страна – едно авантюристично кученце дори се озова на върха на най-високата египетска пирамида по време на разходката си, съобщи National Geographic.
Произходът на тези бездомни кучета – египетската дума балади означава местен – е спорен. Някои твърдят, че те са смесени потомци на съвременни породи, като египетски салуки, фараонски кучета и ханаанско куче, докато други смятат, че балади са собствена порода, произхождаща от кучетата на предците, почитани от фараоните.
Макар че египтяните отдавна уважават кучетата, през последните десетилетия балади са силно преследвани, като хората тровят или бият животните до смърт, според Дружеството за защита на правата на животните в Египет (SPARE).
Негативната репутация на тези животни се дължи на различни причини, включително бързото им размножаване и страха, че са болни от бяс. По последни данни на Световната здравна организация в Египет средно 60 души годишно умират от бяс вследствие на ухапване от животни, сред които могат да бъдат и кучета.
Някои хора също така погрешно вярват, че кучетата са нечисти в исляма. Дар ал-Ифта, религиозният консултативен съвет на Египет, заявява, че кучетата са чисти и че ислямският закон забранява убиването на безобидни бездомни животни, особено с отрова.
За да се преборят с лошата слава на балади, групи за защита и спасяване на животни предлагат по-хуманни подходи за справяне с кучетата. Например няколко египетски организации с нестопанска цел изпълняват програма, наречена „хвани, кастрирай, пусни“, в рамките на която кучетата балади се стерилизират и след това се пускат обратно на улицата.
Други групи, като My New Life Rescue, също насърчават хората да осиновяват балади, като изтъкват тяхната интелигентност и дружелюбност. Нестопанската организация, основана през 2023 г., поддържа спасителен център в Кайро, където доброволци се грижат за над 70 кучета. Много от тях се възстановяват от тежки наранявания, получени от живота на улицата.
„Насилието и жестокостта към животните в Египет са толкова широко разпространени, което оказва огромен натиск върху приютите и службите за спасяване на животни“, заяви Хайди Гамал, съосновател на My New Life.
В Древен Египет различни богове са били изобразявани с глави на домашни кучета или чакали, които приличат на съвременните баладийски кучета. Може би най-известен е Анубис, богът, който напътствал душите в задгробния живот. На много гробни рисунки са изобразени кучета, включително на една от гробниците на Тутанкамон, на която фараонът е изобразен на лов с кучето си.