Измина година и половина, откакто Михаил Хаджиянев застана начело на Общинския съвет в Бургас. В динамичната политическа среда на града бяха направени важни промени. В това интервю за АНОНС председателят на местния парламент отговаря на някои от най-актуалните въпроси и споделя визията си за развитието на града.
Г-н Хаджиянев, измина повече от година, откакто сте начело на Общинския съвет в Бургас. Влязохте с леки съмнения по време на първото заседание. Как работите със съветниците? Успяхте ли да се наложите като пръв сред равни в местния парламент?
– Ще си позволя да не се съглася с вас. От началото бях убеден, че така конституираният Общински съвет ще успее да свърши много добра работа за гражданите на Бургас. Минаха година и шест месеца. Предстои 22-рото заседание на Общинския съвет. Мисля, че благодарение на добрата работа на колегите общински съветници, на визионерската политика на кмета на Бургас Димитър Николов и на администрацията, Бургас се развива успешно и развитието ни е такова, че ние поставяме стандарт за останалите общини. Моят девиз, с който завършвам почти всяка сесия, е, че „Бургас води, а другите следват“. Бургас следва най-модерните и най-съвременните инициативи.
– Имаше рокади в Общинския съвет – напускане на политически групи, обединение и поява на една изцяло нова. Как това влияе на работата на ОбС?
– Да, създаде се нова група. Динамичният свят, в който живеем, предпоставя динамика и в политическите решения, и в конструкцията на Общинския съвет. Три групи се обединиха и създадоха нова, която е втората по големина след ГЕРБ, която е единна и монолитна от самото създаване. Всички общински съветници са отговорни, разбират смисъла и значението на това, което трябва да свършат за гражданите на Бургас. Това са вътрешни политически решения. Всеки съветник има право да върви по своя път.

– Синята зона в Бургас отново се покачва и става 2 лева на час. Това ще помогне ли за освобождаването на центъра от трафика?
– Разбира се, това е икономически закон. Който не е съгласен с това твърдение… просто е изтървал началните страници на учебниците по икономика.
– 2 лева е цената в центъра на града, до общината, но такава е и цената в по-крайните квартали?
– Да, това е първоначалната стъпка. Имайте предвид, че подходът, който Общината и Общинският съвет са възприели за решаването на един проблем, който е проблем и на цялата ни съвременна цивилизация, е комплексен. Предстоят стъпки. На 22-рото заседание ще имаме разширение на Синята зона, като едновременно вървят проучванията и проектирането на нови места за паркиране. Разбира се, в по-следващ етап следва още една диференциация – т.нар. „Червена зона“ и почасовото паркиране с ограничения в часовете. Това е комплексен подход, който има своя път и трябва да бъде извървян. Наведнъж всички мерки не могат да се приложат.

– Не е ли грешка, че цената е една и съща за всички квартали в Бургас? Ако даден човек има работа в общината, защо да паркира във „Възраждане“, като може и в самия център да паркира?
– Също няма да се съглася. „Възраждане“ и широкият център имат сериозни проблеми, създадени през годините. Възможността и желанието на хората да свършат някаква работа в центъра се уравновесяват с факта, че „Възраждане“ има сериозен проблем с наличието на автомобили и места за паркиране. Напротив! Имахме проблем досега, защото имаше зони, които не бяха обхванати от Синята зона, но на това заседание на 25 март този проблем ще бъде решен.

– Няколко думи и за омбудсмана. Умишлено ли променихте правилника за избора му, премахвайки мандатността, за да може същият човек да остане на поста?
– Относно омбудсмана имаше дискусия, която тече от години. Имаше аргументи за и против ограничението на мандатите. Всички колеги възприеха идеята, че човек, който е придобил опит – защото работата с граждани и с жалбите им изисква не само знания, но и опит – не бива да бъде ограничаван в своя мандат.
– Тоест, заради него отменихте мандатността?
– За всеки омбудсман след това също ще има възможност да бъде така. Но това е тема, която стои от години. Колко и какъв да е мандатът, какво правим с опита на хората, на които им е изтекъл мандатът? Дали това ограничение не е дискриминационно? Общинският съвет с много голямо мнозинство взе решение, че не трябва фигурата на омбудсмана да се ограничава с мандати.

Ще си позволя да оспоря част от отговорите на господин Хаджиянев. Два лева синя зона няма да решат проблемите с паркирането в центъра на града. Може би с въвеждането на червена зона в идеален център и двойна цена, това ще се случи. Общинския съвет няма ни най малко намерение да предизвиква гняв в своите гласоподаватели. Сегашната цена покрива инфлацията от последните години. Проблемите с паркирането се решават с буферни паркинги и удобни градски линии на достъпна цена. Според мен въобще не е необходимо да се повишава цената или поне не навсякъде. Трябва да има дефиренциран подход в ценообразуването.
Всичко това е въпрос на обсъждане, нещо което куца в нашия общински съвет.