Шокираща новина за младите българи! Ето колко са мързеливи
Над половината от българските младежи след 25-ата си годишнина все още живеят с родителите си. Това стана обяви заместник-председателя на Националния статистически институт (НСИ) проф. д-р Михаил Кончев.
Данните се изнасят по повод Европейския ден на статистиката – 20 октомври.
Заместник-председателят на НСИ проф. д-р Кончев акцентира върху сравнителните статистически данни за предизвикателствата пред младите хора – физическа активност, социален живот, свободно време, образование и други.
Разлика на днешните младежи с тези от социализма
Спрямо връстниците си от началото на демократичните промени в България днешните млади хора са с по-висока степен на образование, по-късно сключват брак и имат по-малко деца. Работят предимно в сектора на услугите и в стопанските и административни приложни специалности. Те предпочитат да живеят с родителите си, а 14 на сто тях не учат и не работят, обяви още проф. Кончев.
„95% от младите хора на България от 16 до 19-годишна възраст все още живеят с родителите си, като тази тенденция се запазва както за област София, така за България, а също и в Европейския съюз. Във възрастовия период от 20 до 24 години този процент малко намалява и достига до около 80 на сто, но все още спрямо ЕС се запазва в голяма разлика.“
Намалява броят на детската смъртност и сключените бракове
Детската смъртност в България от 1989 до 2023 година намалява. За този период намалява и броят на сключените бракове, както и раждаемостта сред младите хора и смъртността сред тях, обяви експертът.
По данни от преброяванията на населението от 1985 до 2021 година след 2011 година има рязък скок на броя на завършилите висше образование, отчита се намаление на броя на икономически неактивните млади хора.
Във възрастовия диапазон между 16 и 19 години – 95% у нас спрямо 97% в Европейския съюз сърфират в интернет. Виждаме, че в Европейския съюз относителният дял – 64,8 на сто в ЕС, младежите се занимават с игри, тоест (в свободното си време) играят на игри – gaming, докато в България е по-нисък процентът – 48,5%“.
Около 14% от младите нито учат, нито работят
От проф. Кончев стана ясна и още една шокираща новина. Данните показват, че през 2023 година около 14% от младите хора нито учат, нито работят, а в ЕС този дял е 11%. Според наблюдатели на процсите голяма част от тези младежи са или мързеливи, или не виждат достатъчно вдъхновение да работят. Част от тях са и наследници на богати родители.
Въпреки това се отчита положителната тенденция процента на неработещите младежи да намалява, обяви проф. Кончев.