Жители на Дебрене сигнализираха за опит за подмяна на волята им относно един от най-сериозните проблеми в селото – амортизираната водопроводна мрежа. В писмо, изпратено до редакционния имейл на Информационна агенция АНОНС, хората заявяват, че решенията, взети на проведено селско събрание по Закона за местното самоуправление, не са били отразени при разглеждането на разходите за селото в Общинския съвет на Община Добричка.
Жителите разказват пред АНОНС, че по време на събранието е било взето единодушно решение да бъде подменена най-проблемната част от водопровода в селото. По думите им именно тази отсечка създава най-много аварии, като само на осем метра са регистрирани девет повреди. Решението е било официално отразено в протокол от събранието.
Старите улици „изяждат“ инвестициите, Добричка пренасочва над 1 млн. евро за ремонти
Според хората, на редовната сесия на Общинския съвет, въпреки заявката на кмета на община Добричка Соня Георгиева, че ще се съобрази с желанието на жителите, предложението не е било представено за гласуване при одобряване на разходите за селото. От писмото става ясно още, че местните жители не са сигурни дали общинските съветници изобщо са били запознати с решението на събранието.
За изясняване на случая е бил проведен разговор със заместник-кметовете на общината от страна на Антония Манева – жител на селото. По време на срещата, по думите на хората, е станало ясно, че проектът дори не е бил остойностен, което според тях може да се тълкува като отказ от реализация. От общинската администрация е бил поет устен ангажимент да бъдат проучени различни възможности за изпълнение на проекта.
Жителите на Дебрене обаче заявяват, че са силно скептични към подобни обещания заради предишни случаи, при които, по думите им, не са получили необходимата подкрепа от общината.
В писмото си те припомнят и случая със замърсяването на водопроводната система с нафта през 2024 година. Според хората тогава общината, като собственик на водопровода, не е предприела действия за изясняване на причините за замърсяването, за осигуряване на алтернативно водоснабдяване или за организиране на здравен контрол. По думите им жителите са били оставени сами да се справят с проблема и притесненията си.
След инцидента, през септември 2024 година, отново е било гласувано изграждането на нов водопровод, подкрепено и с подписка от жителите на селото. И тогава обаче, според сигнала до АНОНС, искането не е било определено като приоритетно.
В края на писмото жителите на Дебрене настояват община Добричка да изпълни законовите си задължения, да предприеме активни действия по проблема с водопровода и да се съобрази с решението, взето на селското събрание.
