Служебното правителство одобри промени в програмата за компенсиране на бизнеса за скъпия ток. Това съобщи след днешното редовно заседание на Министерски съвет министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Програмата беше одобрена от правителството в края на юли след решение на парламента.
Депутатите задължиха кабинета да компенсира бизнеса, като се очаква да бъдат подпомогнати над 633 000 небитови потребители.
Предвижда се компенсации да се изплащат при средномесечна цена на електроенергията над 180 лева за мегаватчас. Няма значение дали компанията е на печалба или на загуба.
Всички небитови потребители без изключение също ще имат право да се възползват, поясни енергийният министър.
Беше прието допълнение към програмата за компенсиране на небитовите клиенти, потребители на електрическа енергияq като с днешното решение към програмата бяха включени съответно и операторите на преносни мрежи, на електроразпределителните мрежи и електропреносната мрежа, информира министърът. По думите му с това решение на кабинета се разширява кръгът на потенциалните бенефициенти по програмата. Министър Малинов съобщи, че този механизъм предвижда компенсиране на 100% от разходите на цена над 180 лв. до реалните разходи, които всички дружества, бизнеса и операторите на електропреносни и електроразпределителни мрежи ще имат за периода от 1 юли до края на 2024 г.
Другата добра новина е, че в изпълнение на решение на Министерския съвет ние приключихме нотификационната процедура с Европейската комисия (ЕК) по отношение на допустимостта на държавната помощ, тъй като тази програма представлява държавна помощ, съобщи още на брифинга министър Малинов. Той каза, че има становище от ЕК, че приложената мярка е аналогична с предходни такива мерки, прилагани през 2021 г. и през други години. Мярката е нужна за пазара в момента, което означава, че още от утре реалното изпълнение на програмата ще започне, поясни министърът и съобщи, че Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ ще започне изплащането на компенсациите на бизнеса с цел защита на конкурентоспособността на българската индустрия и икономика,
Относно високите цени на електроенергията Владимир Малинов каза, че проблемът е регионален и засяга не само България. В последните няколко месеца се забелязват изключително високи цени на електрическата енергията и на съседни на България пазари – Гърция, Румъния, дори Унгария, каза министърът, предава БТА. По думите му именно поради тази причина в рамките на предходната седмица той е провел среща със свои колеги от Гърция и Румъния. Предвиждаме да адресираме проблема и отражението му върху икономиките в региона до ЕК, като търсим общ защитен механизъм за бизнеса в трите държави, съобщи министър Малинов. Той поясни, че първата мярка, е именно този компесаторен механизъм, чието реално изпълнение започва да се прилага от днес.