Смъртта на народния представител от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син отваря място за нов депутат от 2 МИР – Бургас. Писателят, журналист и дългогодишен депутат почина на 61-годишна възраст след усложнения вследствие на тежък инфаркт, получен в Италия непосредствено след парламентарните избори от 19 април.
Дилов-син беше втори в листата на ГЕРБ-СДС в Бургас и не успя да положи клетва в 52-рото Народно събрание заради тежкото си здравословно състояние.
Овакантеният мандат ще бъде поет от следващия кандидат в листата на партията – Галя Василева, научи АНОНС.
Любопитен факт е, че още в изборната нощ Василева беше на крачка от това сама да си осигури депутатско място чрез преференциалния вот. След обработката на 100% от протоколите тя получи 1659 преференции. За да пренареди листата на ГЕРБ-СДС и да се изкачи пред втория в листата Любен Дилов-син, ѝ бяха необходими още едва 26 гласа.
Тогава резултатът ѝ не достигна, за да премине необходимия праг за преференциално пренареждане, а мястото в парламента остана за кандидата, поставен по-напред в листата.
Днес обаче политическата ситуация е различна. След кончината на Любен Дилов-син именно Галя Василева ще заеме освободения мандат и ще стане народен представител от Бургас.
Така само няколко седмици след изборите съдбата на практика компенсира онези 26 гласа, които не достигнаха на Василева, за да влезе в парламента още в изборната нощ.
Любен Дилов-син оставя след себе си дълга политическа и обществена кариера, като беше сред най-разпознаваемите лица в парламентарната група на ГЕРБ-СДС през последните години.
