В много домакинства са свикнали да сушат дрехите си на радиатора или на простор в помещение през най-студената част от годината, каквато е периода от ноември до март включително.
Тази практика може да донесе повече проблеми, отколкото ползи.
Сушенето на дрехи на закрито понякога е неизбежно, особено в по-студените месеци. Мнозина се обръщат към радиаторите като удобно решение, но дали това е най-добрият вариант?
Ето няколко полезни съвета за поддържане на здравословна атмосфера в дома ви и защита на дрехите ви:
Да сушите дрехите на радиатора може да означава по-големи сметки, седене на студено и боледуване.
Въпреки че може да изглежда като удобно решение в студените дни (а и то е точно такова), изсушаването на изпраните току що дрехи на радиатора далеч не е идеалното. На първо място, този навик предотвратява равномерното нагряване на помещението.
Според експерти дрехите абсорбират топлината и блокират пренасянето й в стаята, което означава, че температурата, зададена на термостата, няма да бъде достигната. Независимо дали имате такъв или просто сте надули парното до дупка. А резултатът ще ви бръкне в джоба с по-високи сметки за отопление и преди всичко по-хладна стая.
Още по-лошо е, че когато дрехите се сушат на радиатора, влажността в помещението се повишава значително. Водата, изпарена от тъканите, ще се утаи върху студени повърхности в стаята, насърчавайки растежа на мухъл!
Така не само ще рискувате здравето си, но и комфорта на дома си. Мухълът може да се появи бързо при такива условия и поправянето на последиците от него може да бъде скъпо и трудно за управление.
Как да сушим дрехите правилно през зимата
Най-ключовото е помещението, в което се суши да се проветрява редовно дори и да е студено навън, за да има пресен въздух и за да не се образува влага и дори мухъл.
Ако имате радиатор в банята си, това може да добър вариант
В това помещение влагата ще се разпръсне по-лесно и след като дрехите изсъхнат, можете да отворите прозореца (ако няма такъв да включите отдушника), за да проветрите и така да намалите влажността.
В противен случай по-ефективно решение би било да инвестирате в специална поставка за сушене на дрехи, но да купите и влагоуловител. Той ще помогне за извличане на влагата от въздуха, предотвратявайки образуването на конденз и мухъл в помещението.
В същото време експертите препоръчват дрехите да се перат рано сутрин, да се сушат на балкона или на добре осветено място.
Вариант е сушенето навън първоначално, където свежия въздух да поеме първоначалната влага и след час-два дрехите да бъдат вкарани на топло.
Естествената слънчева светлина ускорява процеса на сушене и дрехите ще бъдат готови по-бързо. Също така, за да предотвратите неприятните миризми, които могат да възникнат по време на сушене на закрито, добавянето на няколко капки етерично масло от лавандула към вашия перилен препарат или омекотител може да направи чудеса.
Ако имате място в стаята, инсталирайте прибиращо се въже за дрехи на закрито. Той държи дрехите далеч от земята и мебелите, насърчавайки по-добър въздушен поток. Това е пространство-ефективно, безплатно решение, което работи добре, когато се комбинира с добра вентилация.
Ако сте притиснати от обстоятелствата и не можете да се откажете от сушенето на радиатор, запомнете:
Не забравяйте да осигурите проветряване на вътрешното пространство!
Източник: Труд