Добрич отбеляза празника на Св. св. Константин и Елена с нестинарски танц. Обичаят бе пресъздаден от нестинари “Огнена мистерия” в Етнографски комплекс “Стария Добрич”, а събитието бе организирано от Регионалния исторически музей (РИМ) в Добрич.
“Над 25 години е нямало нестинари в Добрич. Родена съм в този град и се радвам, че точно аз отново започвам тази традиция с нестинарския огнен ритуал, който е моята любов и живот”, каза за БТА нестинарката Десислава Жекова.
По нейни думи всеки един танц и появяване върху жаравата са уникални по свой собствен начин. “Усещам го като енергия, която ме връхлита и ме упоява. Когато влезеш в огъня, оставаш сам със себе си, между земята и небето, в своя свят, в който има само любов и мир, няма ги ежедневните проблеми, болката, която си преживял някога. Хората имат различни начини да преживяват тези неща, моят начин е нестинарството”, разказа тя.
“На 21 май, според църковния календар, се почита император Константин Велики и неговата майка Елена, чиято роля в историята на православната вяра е утвърждаване и налагане на християнството като официална религия. Нестинарството също е свързано с тази дата, когато хората са се прикланяли на Слънцето като божество, чийто земен еквивалент се явява огнения кръг” , разказа екскурзоводът от РИМ – Добрич – Калояна Донева.
По нейни думи танцът върху жаравата е ритуал със символика между земята и небето, човешкото и божественото.