В навечерието на новия зимен сезон потребителите пак изчисляват как да осигурят топлината в дома си при максимално икономични условия. Макар и формулата да е вече известна от опит, българите се тревожат заради новото поскъпване на твърдите горива с наближаването на студените месеци.
През последната седмица цените на дървата, пелетите и въглищата тръгнаха нагоре, сочи проверка из борсите в страната. Със сигурност по високите сметки спрямо миналата зима очакват и абонатите на ток и парно.
Макар да живеем в 21 век, оказва се, че всеки пети българин стои на студено през зимата, показват последните данни на Евросат. Ниските доходи и слабата енергийна ефективност са първи причини голяма част от домакинствата у нас да не успяват поддържат топъл дома си в студеното време. За справка – според актуални изследвания, енергийно бедните у нас са 22.5% в Гърция са 19% в Испания – 17 на сто, във Финландия 1.4%.
Експертите са категорични, че на прага на предстоящия зимен сезон потребителите ги очакват по-високи сметки за отопление в сравнение с миналата година. През последните седмици ръстът в цените на дървата, пелетите продължава. В момента кубик дърва за огрев се предлага на цени между 14- и 300 лева в различните части на страната.
През годината средните цени на кубик достигаха 180 лв, а при нарязаните 200 лева. След като в средата на годината токът поскъпна с малко над 4%, а минимален ръст има и при цената на топлоенергията, ясно е че всички абонати ще получат по-високи сметки. Проблемът обаче идва от връщането на 20% ДДС върху цената на тока, парното и топлата вода, което също се повиши в сметките.
След миналата зима финалната сметка за сезона на средния потребител, разчитащ на отопление парно, е около 1000 лева. Потребителите са 100-ици хиляди домакинства. Най-високите сметки, тези от януари за средно голям апартамент са били между 160-250 лева, твърдят самите потребители. На прага на новия сезон абонатите на Топлофикация сматят, че може в краен случай да използват електроенергия.
Потребителите на ток имат очаквания, че при излизане на либерализирания пазар действително картинката ще бъде променена. Конкурентната среда може да задържи цените на достатъчно равнища, надяват се абонатите. Както ще стане при освобождаването на цените, тепърва ще стане ясно.
Иначе цените на парното не са кой знае колко променени. На тип отопление разчитат около 500 000 домакинства, които са абонати на Топлофикация. 80 000 са потребителите в София. Тук има една подробност – цените уж са старите, но разликата тази зима ще бъде върнатото ДДС от 20%. Така при едно и също потребление сметката ще е с 9 на сто по-висока. Повишението е минимално, но има доста рискови ситуации в различните български градове. За сега топлофикациите в страната не готвят искания за ново повишение, успокояват експертите.
Що се отнася до потребителите на природен газ, които миналата година най-ощетени заради рязкото поскъпване на синьото гориво, сега цените се успокоиха. Тази година в никакъв случай не трябва да има шокови изненади с фактурите, които наистина изправиха ноктите на потребителите миналата година още в края на октомври.
След удара миналата година сега сезонът започва с доста по-приемливи цени. 2 пъти и повече ще падат цените на природния газ за потребителите на домакинства, твърдят експертите. Тук проблемът е, че всяка година потребителите на газ трябва да осигурят профилактика на котлите, което струва близо по 100 лева „за отскок“, пледи да включат отоплението си потребителите, пише „Уикенд“.