Спешна среща се състоя в Министерството на околната среда и водите във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича” и недостига на вода за питейно-битови нужди. До нея се стигна след разпореждане на премиера Димитър Главчев. На срещата присъстваха министърът на околната среда Пламен Димитров и на регионалното развитие Виолета Коритарова, кметове – на Шумен и Търговище, и областният управител на Плевен.
Сигнал до министър-председателя беше изпратен от областния управител на Шумен, който докладва сериозната ситуация в региона. Язовир „Тича“ е основен източник на водоснабдяване и осигурява питейно-битовото водоснабдяване на стотици хиляди домакинства в областите Шумен и Търговище. Сигнал е изпратен до премиера и от областния управител на област Плевен.
„МРРБ и МОСВ не спират да работят по проблема с безводието и климатичните промени, който за съжаление тази година е много остър. Проведохме среща с кмета и областния управител на Плевен, Шумен и Търговище. Обсъдихме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки“, каза министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова.
„Единствена и безалтернативна мярка е изграждането на яз. Черни осъм, за да може Ловеч и Плевен да са с нормално водоподаване. Това е мярка, която ще бъде изпълнена в рамките на не по-малко от 10 години“, категорична бе тя.
