С повече от 950 активни доброволци, Българският червен кръст – Русе е организация, която ежедневно доказва важността на своята мисия. Сред основните ѝ приоритети остават обучението на доброволците и тяхната подготовка за реакция при бедствия, аварии и кризисни ситуации. Антоанета Ябанозова, директор на Секретариата на Областния съвет на БЧК – Русе и Толга Мехмедов, специалист по организационно развитие и стратегическо планиране, споделят повече за постигнатото през изминалата година, променящите се нужди на обществото и амбициозните планове за бъдещето.
Техните усилия и тези на екипа им доказват, че с отдаденост и работа в екип могат да се реализират значими социални каузи, които да променят живота на хората към по-добро.
– Какви са основните приоритети на БЧК за новата година?
Както всяка година, основният ни приоритет е развитието на доброволчеството и доброволческата дейност. Това е основата, която ни позволява да изпълняваме основните направления на работа: подготовка на населението за бедствия и аварии (мениджмънт на бедствия), развитие на младежкото доброволчество и промотиране на доброволното и безвъзмездно кръводаряване. Кръвта няма заместител, и затова се стремим да мотивираме младите хора да даряват. Дори еднократно даряване в годината може да спаси живот.
Водноспасителната дейност също е наш приоритет, особено в частта за превенция на водния травматизъм. Основната ни цел е повишаване на информираността за безопасност във водата сред децата, младежите и техните родители. Що се отнася до социалната дейност, спектърът ни от инициативи е изключително широк и обхваща различни групи нуждаещи се.
– По какви проекти ще работите и планирате да стартирате през 2025 г.?
Областният съвет на БЧК – Русе изпълнява редица проекти, някои мащабни, а други по-малки, но с голямо значение. Продължаваме подкрепата за социализация и интеграция на деца от трети страни, финансирана от УНИЦЕФ. Проектът обхваща непълнолетни деца в социални домове и украински деца. Това е трета поредна година, в която той ще се изпълнява, този път под ново наименование. Всяка година реализираме и голямата хранителна програма, която ще стартира отново в средата на годината. Тя подпомага десетки хиляди граждани с хранителни и хигиенни продукти. Проектът „Топъл обяд“ също продължава, като подкрепя семействата на ученици в малките населени места, осигурявайки им топла храна през зимния период (декември – март).
Кризисната трапезария за бездомни остава важна част от нашата дейност. Тя се финансира от Националното ръководство в края на годината, а през останалото време се самофинансира, за да предоставя седмично хранителни пакети за бездомни хора.
Новият ни проект „HELPify“, който стартира в средата на 2024 г., е финансиран от канадски колеги и изпълняван в община Ценово. Той създава иновативни информационни ресурси за местното население, достъпни чрез специално поставени телевизори в читалища и общински сгради. Проектът приключи успешно, но през тази година планираме да го приложим и в други общини, за да осигурим устойчивост и мултиплициране на ефекта, допълни още Толга Мехмедов.
-Как оценявате резултатите на БЧК-Русе през изминалата година?
Изминалата 2024 година беше доста динамична. Бяхме потърсени от много хора и смятам, че успяхме да помогнем, доколкото е възможно, и да насочим усилията си към подобряване на живота им. Имахме изключително много дейности и инвестирахме в обучението на младите хора за оказване на първа долекарска помощ – една от основните ни приоритетни дейности. Целта е повече хора да знаят как да реагират в кризисни и бедствени ситуации.
През годината успяхме да обхванем цяло училище, на което обяснихме какво представлява кръводаряването и защо е важно да бъдем кръводарители още от млада възраст. Всеки човек, който е навършил 18 години и е под 65, може да стане кръводарител. Беше динамична година с активности в различни сфери, а за новата година сме си поставили нови цели.
Особено много усилия положихме за обучение на нашия доброволен екип за реакция при бедствия и аварии. Това е екип от хора в активна възраст, на които съм изключително благодарна, защото те отделят от времето си, за да бъдат постоянно обучавани. При кризисна ситуация именно те са първите, които ще привлечем. Резултатите от изминалата година са много добри, но винаги се стремим към повече.
-Как се променят нуждите на хората и как БЧК се адаптира към тях?
Ситуацията в обществено-икономически план е доста динамична. При нас идват хора, които директно заявяват, че са останали временно без доходи или те са намалели. Най-често търсят подкрепа с хранителни пакети или хигиенни продукти. Имаме и специален фонд – „Фонд Милосърдие“, който се финансира изцяло от дарители и акции на Младежкия червен кръст.
-Какъв е планът за привличане на нови доброволци и дарители?
Безспорно доброволците са фундаментът на нашата организация. Като служители ние сами не бихме могли да реализираме тази широкоспектърна дейност. Благодарение на доброволците имаме потенциала да достигнем до всеки нуждаещ се.
Планът ни за тази година включва срещи с представители на местната общност. Младежкият червен кръст е много популярен сред връстниците си, като има достъп до училища и организира различни ателиета. Така успяваме да привлечем множество доброволци на възраст между 14 и 20 години, които са основното ядро на младежката организация.
Тази година ще положим усилия да привлечем и доброволци от активна възраст, които да се включат в екипа за бедствия, аварии и кризи. Ще работим и за привличане на повече кандидати за водни спасители, за да разширим спектъра на нашите дейности.
-Какви партньорства и сътрудничества очаквате да развиете през тази година?
Искам да изкажа благодарност към всички институции и неправителствени организации, с които работим. Смятам, че когато работим заедно, резултатите са най-добри. Ще продължим да развиваме партньорствата си на международно ниво, включително с Румънския червен кръст – Гюргево.
Относно дарителите – процесът по дарение не е сложен. Обясняваме основните направления, към които могат да се насочат даренията – дрехи, храна, обувки (задължително нови) или финансови средства. Фонд „Милосърдие“ например се използва за покриване на лекарства, лечение и други подобни нужди. За средства, предназначени за деца, има отделна партида.
Всеки дарител получава документ за направеното дарение и може по всяко време да провери как са изразходвани средствата. Обикновено предоставяме и финансови документи за извършените покупки.
Пожелавам на всички една спокойна, здрава и изпълнена с усмивки и добри дела година!