Приключило е правителството, но не и парламента. Всичко зависи до голяма степен от президента – колко дълга ще е процедурата на завъртането на рулетката на трите мандата, коментира Антон Кутев оставката на правителството пред БНР.
„Не очаквам да е дълга процедурата, очаквам до средата на януари да приключи завъртането“, каза той.
И призна, че е очаквал по-рано да правителството, защото „ГЕРБ вече нямаха интерес да стоят в това завладяно правителство, другите ИТН и БСП се бяха прежалиха, нямаше какво да губят“.
„ГЕРБ има какво да губи, за мен очевидно ГЕРБ събори правителството. Това се отлагаше, защото Борисов беше зависим. Но, ако той с беше запазил интереса трябваше да подаде оставката преди 2 – 3 месеца, щеше да си запази достойнството.“
Според него играч като Пеевски при падане на правителството, му се намаляват възможностите да се разширява, но не възможността да действа.
„Той не става по-слаб, другите стават, напротив той става по-силен, защото нелегитимните му възможности действат“, обясни Кутев.
И допълни, че всички се надяват на по-голяма избирателна активност и „да се промени управлението и да въведем върховенството закона поне да работи“.
Антон Кутев призна, че не е сигурен, че ГЕРБ са се отказали да направят ново правителство в рамките на този парламент.
