Както всяка година, НЧ „Трудолюбие 1884“ – гр. Бяла, с подкрепата на Община Бяла, организира празнично отбелязване на 21 януари – Деня на родилната помощ и Бабинден по стар стил. Събитието премина с много настроение, почит към традицията и уважение към хората, посветили се на най-благородната мисия – раждането на нов живот.
По повод празника бе поздравен колективът на Отделението по акушерство и гинекология към МБАЛ „Юлия Вревска“ – гр. Бяла. Старша акушерка Светлана Даскалова отправи топли думи към своите колеги, като им пожела здраве, много сили, търпение и професионализъм, каквито проявяват ежедневно в своята отговорна работа.
Самодейците към читалището пресъздадоха обичая Бабинден в неговия автентичен вид, такъв какъвто се е отбелязвал в Бяла в началото на миналия век. Тогава в града е имало три баби – Назлъма, Добра и Дана, които са помагали при ражданията. Още рано сутринта жени, най-вече родилки от изминалата година, са посещавали бабата, за да ѝ благодарят с дарове и да ѝ целунат ръка за здраве и признателност.
Неделима част от ритуала са прекадяването с тамян и ръсенето със светена вода, които бабата извършва за здраве и благополучие. Тези символични действия и днес напомнят за дълбоката връзка между традицията, вярата и почитта към родилната помощ.
За финал на празника бяха ритуално измити ръцете на бабата, както и на д-р Али Мохамед Хасан – Ахмед от беленското АГ отделение – жест на уважение и благодарност към всички, които с грижа и професионализъм помагат за появата на новия живот.
