Инфекциозната мононуклеоза, известна още като „болестта на целувките“, е заболяване, причинено от Epstein-Barr virus (EBV) – един от най-разпространените херпесни вируси, с който около 90% от световното население се среща в даден момент от живота си, пояснява д-р Димитър Комитов от екипа на Клиника по инфекциозни болести на ВМА.
Етиология и епидемиология
EBV принадлежи към семейството Herpesviridae и след първоначалната инфекция често остава в организма в латентно състояние. Вирусът се предава главно чрез слюнка – чрез целувки, споделяне на прибори, чаши и дори капчици слюнка при говорене. Най-често засяга юноши и млади хора между 15 и 25 години, но може да инфектира и по-малки деца, при които протича по-леко или безсимптомно.
Патогенеза
EBV инфектира епителните клетки на устната кухина и фаринкса, след което атакува В-лимфоцитите, водейки до тяхното активиране и системен имунен отговор. Това обяснява типичните симптоми – увеличаване на лимфните възли, уголемяване на слезката и черния дроб, както и изразената умора, която често съпътства заболяването седмици наред.
Клинична картина
Инкубационният период на инфекцията варира между 4 и 6 седмици. Симптомите включват:
Висока температура (често над 38°C)
Силна умора, продължаваща седмици
Възпалено гърло с характерен налеп по сливиците
Увеличени лимфни възли, най-вече в областта на шията
Уголемяване на слезката (спленомегалия) и понякога на черния дроб
Обрив, особено ако пациентът е приемал ампицилин или амоксицилин (т.нар. „ампицилиново морбили“)
В редки случаи инфекцията може да доведе до усложнения като хемолитична анемия, миокардит, неврологични прояви (менингоенцефалит) или разкъсване на уголемената слезка.
Диагностика и лечение
Диагнозата обикновено се поставя на база клиничната картина и лабораторни изследвания – характерна находка е увеличен брой атипични лимфоцити (мононуклеари) в кръвта. Специфични серологични изследвания (EBV IgM и IgG антитела) могат да потвърдят инфекцията.
Лечението е предимно симптоматично:
Почивка и хидратация
Антипиретици и болкоуспокояващи (парацетамол, ибупрофен)
Избягване на физическо натоварване, особено при спленомегалия, за да се предотврати разкъсване на слезката
Антибиотиците не са ефективни срещу вируси, но често погрешно се предписват, което може да доведе до алергичен обрив при пациенти с EBV инфекция
Интересни факти
Инфекциозната мононуклеоза е наричана „болестта на целувките“, защото често се предава по този начин сред тийнейджъри и студенти.
След преболедуване човек остава носител на EBV за цял живот, макар и в латентно състояние.
EBV е свързан с някои редки, но сериозни заболявания като Burkitt’s lymphoma и назофарингеален карцином, особено в определени географски райони.
Въпреки че умората може да продължи с месеци, повечето пациенти се възстановяват напълно без дългосрочни последици.
Инфекциозната мононуклеоза е вирусно заболяване с характерна клинична картина, което обикновено протича леко, но може да причини продължителна умора и дискомфорт. Въпреки липсата на специфично лечение, добрата почивка и общоукрепващата терапия помагат за възстановяването. А що се отнася до профилактиката – целувките са сладки, но споделянето на чаши и прибори може да не е най-добрата идея!
Важно: при съмнение за инфекциозна мононуклеоза е редно да се извърши консултация с лекар – специалист по инфекциозни болести.