Диляра Кралева е 17-годишна ученичка по интериорен дизайн в строителната гимназия в Русе и председател на Младежкия парламент към Младежкия дом в града. Енергична и амбициозна, тя е била мажоретка, но динамичното ѝ ежедневие я насочва към нови предизвикателства. Пред АНОНС Диляра разказва повече за работата на младежкия дом, доброволците и събитията, които вдъхновяват младите хора.
-Какви качества трябва да притежава един млад лидер? И как се става председател на Младежкия парламент?
Един лидер преди всичко трябва да бъде отговорен, да е добър медиатор и да умее да управлява времето си. Но най-важното е да уважава мнението на своя екип. Председателят на Младежкия парламент се избира чрез демократични избори тайно гласуване сред членовете. Един мандат е с продължителност една година, а през юни предстоят новите избори.
-Как успявате да мотивирате младите хора да се включат в дейността на парламента?
През цялата година идват нови членове. Всеки месец се присъединяват поне един или повече младежи, което ни радва изключително. Те се включват, защото виждат многото възможности, които предлагаме – не само чрез програми като “Еразъм”, но и чрез личностното развитие, което получават. Аз самата преди се притеснявах да говоря пред хора и дори да изразявам мнение. Сега, благодарение на Младежкия парламент, съм коренно различен човек – много по-уверена и отворена.
-Какви са изискванията един млад човек да стане член на парламента?
Кандидатите трябва да са на възраст между 15 и 29 години. Единственото, което се изисква, е попълването на декларация. Това е всичко.
– Какво следва след наградата „Мисия доброволец – невъзможно“?
Новата година се надяваме да бъде още по-успешна. Всичките идеи идват от нас, младите хора, и ще продължим да се включваме в културни, спортни и обществени събития. Работим и върху нови, свежи инициативи, които да вдъхновяват младежите да участват активно в обществения живот.
Каква беше 2024 година за Младежкия парламент?
Това беше много успешна година за нас. През февруари организирахме кариерното ориентиране „А сега накъде?“, което беше своеобразно експо с участието на университети и бизнеси от Русе. Всеки можеше да открие своето бъдещо поприще. Проведохме и два конкурса – единият на национално, а другият на регионално ниво. Не мога да пропусна и Младежкия фестивал, който събра младежи и им показа как могат да инвестират времето си в нещо полезно – спортни и младежки клубове, в които да участват.