В стария град на Шартр, близо до Париж, се намира едно от най-необичайните творения на народното изкуство във Франция – Домът на Пикасет. Наричан още „Домът от хиляда парчета“, той е изцяло покрит с керамична мозайка – всяка фасада, всеки сантиметър от стените и градината е украсен с парченца порцелан, стъкло и цветни плочки.
Този уникален дом е дело на Раймон Исидор – обикновен човек, който се превръща в артист по вдъхновение и съдба. Прякорът му „Пикасет“ идва от френското pique-assiette – нещо като „събирач на остатъци“. И наистина – в продължение на 13 години Раймон обикаля ниви, сметища и антикварни магазини в търсене на счупени чинии, чаши, плочки и други разноцветни фрагменти.
Всичко започва през 1938 година, когато Раймон се разхожда из поле край дома си:
„Видях парченца стъкло и счупена посуда. Събрах ги без цел, избрах добрите, изхвърлих лошите. Сложих ги в един ъгъл на градината. И тогава ми хрумна да направя мозайка.“
Това случайно вдъхновение прераства в 25-годишна мисия. Раймон не просто украсява къщата си – той я превръща в живо произведение на изкуството, едновременно наивно и гениално, интимно и публично. Мозайките покриват подове, стени, мебели, дори тавана. А градината се превръща в приказно пространство, изпълнено с цветове и текстури.
Днес Домът на Пикасет е културен паметник и символ на човешкото въображение без граници. Това е доказателство, че изкуството не изисква академично образование – само страст, търпение и поглед към красотата в най-обикновените неща.
Любопитен факт: Раймон Исидор е бил гробар по професия – скромен човек, който след работа създавал своята вселена от хиляди парченца. Той живял в този дом до края на живота си, посветен на мечтата, която сам създал.