Инфраструктурата остава безспорен приоритет в бюджета на Община Тутракан за 2025 година, подчерта в интервю за информационна агенция АНОНС кметът на крайдунавския град Димитър Стефанов. Според него именно подобряването на уличната и инженерната инфраструктура е ключово за икономическото развитие на общината и за привличането на нови инвеститори.
„Основен акцент в бюджета винаги е инфраструктурата. Това е важна част от бюджета на община Тутракан, защото без развитието на инфраструктурата няма как да привличаме инвеститори“, заяви кметът.
Бюджетът – микс от местни приходи и външно финансиране
Стефанов обясни, че в бюджета на всяка българска община се включват както собствени приходи от местни данъци, такси и концесии, така и държавна субсидия. Все по-голям дял обаче заемат средствата, привлечени по национални и европейски програми.
„В самия бюджет на всички общини освен личните приходи чрез данъци и такси, концесии, държавната субсидия, има и средства, спечелени чрез национални и европейски програми, които също влизат в бюджета ни. Тази година имаме 15 милиона лева, подписани споразумения по различни инфраструктурни проекти.“
Община Тутракан е кандидатствала пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството с проекти за общо 40 милиона лева, от които 15 милиона вече са осигурени чрез подписани договори. Допълнително са входирани проекти за 4,9 милиона лева по линия на Държавен фонд „Земеделие“.
„Използваме всички възможности за входиране на проекти. Наблягаме на инфраструктурните проекти, отколкото на меките мерки.“
Какво предстои до края на годината?
Кметът очерта и конкретните проекти, които ще бъдат завършени до края на 2025 година. Сред тях са саниране на две големи жилищни сгради, пълно реновиране на улица „Ана Вентура“ – най-дългата улица в града. Завършване на канализацията и асфалтиране в района на МБАЛ Тутракан, както и изграждане на нов паркинг за болницата. Рекултивиране на старото сметище в града, което вече е закрито. Също така изграждане на площадка за ролери и скейтборд, с финансиране от дарение на местна гражданка. Пуснати са обществени поръчки за ремонт на ключови улици.
„Работим целенасочено и прагматично. Всяка спечелена стотинка по проект се превръща в видимо подобрение за хората“, посочи още Стефанов.
Съвместна и ефективна работа с Общинския съвет
Въпреки че в много общини отношенията между кмета и Общинския съвет са обтегнати, в Тутракан заседанията преминават спокойно и с реална ефективност. Според Стефанов, това се дължи на добрата предварителна подготовка.
„Заседанията преминават сравнително бързо, тъй като ден преди тях, по време на заседанията на постоянните комисии, се дискутират темите и се изчистват евентуални грешки.“
Шенген и границата – какво означава това за Тутракан?
Като граничен град на Дунав, Тутракан също трябва да усеща ефектите от отпадането на някои ограничения след присъединяването на България към Шенгенското пространство. В интервюто Стефанов коментира, че вече има напредък в преговорите за създаването на фериботна линия между Тутракан и румнъския град Олтеница.
Фестивалите: традиция, туризъм и национално признание
Голяма част от усилията на Общината са насочени и към културния туризъм. През лятото Тутракан ще предложи богата фестивална програма.
Администрацията е подготвила 12-часова музикална програма за Джулай Морнинг на брега на Дунав, в която ще участват наложени групи, както и млади изпълнители.
Фестивалът „Огнения Дунав“, който вече получи награда и привлича хиляди туристи всяка година отново ще заложи на богата програма.
Гледайте цялото интервю: